İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,4899
  • 4,1931
  • 147,39
  • 104.918
Reklamı Kapat

Davutoğlu'ndan kayıp gazetecilerle ilgili açıklama

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki gaztecilerle ilgili açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Suriye'deki gazetecilerle ilgili biz de bazı haberler alıyoruz, gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İnşallah sağ salim, hayırlısıyla dönerler ülkemize'' dedi.

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Bundan sonra millet adına kimse karar alamayacak. Sadece millete hesap verecek olanlar, başları sadece Allah'ın, hakkın ve halkın önünde eğilenler karar verecek'' dedi.

Davutoğlu, Muğla Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen partisinin i kongresinde, büyük bir hamle içinde olduklarını ve bu hamlenin bütün dünyada takdirle takip edildiğini söyledi.

Bu hamlenin 3 ana sütun üzerinde yükseldiğini belirten Davutoğlu, ''Birincisi millet iradesi ve demokratikleşme. AK Parti iktidarının yaptığı ve gerçekleştirdiği gerçek zihniyet devrimi, millet iradesini bir daha hiçbir şekle ve şüpheye mahal bırakmaksızın hakim kılma gayretidir'' dedi.

Adnan Menderes'in, ''Yeter söz milletin'' diye başlattığı yolculuğun AK Parti ile takip edildiğini ve ''Yeter, söz de karar da milletindir'' noktasına getirildiğini dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

''(Söz milletin) demek sadece sandıktaki oylara tesir etmek anlamına gelebilir. Daha sonra bazı güç odakları sandıkta oylar ne şekilde çıkmış olursa olsun kararları kendi tekellerinde tutma isteği içinde olabilirlerdi, oldular da. Milletin sandıkta verdiği iradeye karşı tavırlar sergilediler. Ama artık şunu söylüyoruz. 'Söz de karar da milletindir.' Bundan sonra millet adına kimse karar alamayacak. Sadece millete hesap verecek olanlar, başları sadece Allah'ın, hakkın ve halkın önünde eğilenler karar verecek.''

-''Gelecek nesillere büyük bir ülke bırakacağız''-

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ''Hiçbir zaman bu milletin ortak aklından, ortak vicdanından, ortak basiretinden şüphe edenlere imkan vermeyeceksiniz. Bu milletin ortak vicdanı, ortak basireti, ortak dirayeti, dünyada yeni bir küresel gücün doğuşuna zemin hazırlayacak. Bizim vazifemiz bu'' dedi.

İstiklal Harbi'nde en çok şehit veren ilin Muğla olduğunu ifade eden Davutoğlu, ''Muğla ahalisi nasıl büyük bir onurla ayağa kalkmışsa ve bize bu özgür toprağı, aziz Türk milletine bırakmışsa, bizler de geceyi gündüze katarak gelecek nesillere sadece özgür değil, büyük bir ülke bırakacağız. Kimsenin önünde baş eğmeyen, baş eğdirmek isteyenlere baş eğdirecek bir ülke bırakacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın'' diye konuştu.

-''Türkiye'de devrim yaşandı''-

Başı dik olmayanın, zillet içinde başkasından yardım, borç isteyenin onurunu korumakta güçlük çekeceğini vurgulayan Davutoğlu, başka makamlardan, IMF'den, uluslararası örgütlerden, başka devletlerden 70 sente kadar borç istemiş, isteme zilletine düşenlerin de bağımsızlığını koruyamayaklarını dile getirdi.

Son 9.5 yıl içinde Türkiye'de devrim yaşandığına dikkati çeken Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

''2001 Türkiyesi IMF'den borç isteyen bir Türkiye'ydi. 2001 Türkiye'si kendi vatandaşının maaşını öderken, aynı gün kendi parasına saygı duyamadığı için, kendi parasına itibar edemediği için, memurların maaşlarını aynı gün dolara çevirdiği bir ülkeydi. Şimdi ise bırakın IMF'den borç almayı, dünyada ne kadar mazlum millet varsa, 'bize yardım eli uzatacak kimse yok mu?' diye soran varsa, onlara yardım eli uzatan bir Türkiye var.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların geçen yıl Somali'ye yaptığı ziyareti hatırlatan Davutoğlu, o günden bugüne kadar Somali'ye 350 milyon dolara yakın yardım toplandığını bildirdi.

Davutoğlu, devletin Somali'ye her türlü imkanı sağlayacak büyük bir seferber başlattığını belirterek Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Acılara, depremlere yetişemeyen bir devlet mekanizmasından, Haiti'deki, Pakistan'daki, Japonya'daki depreme anında yetişebilen yeni, güçlü ve kudretli bir devlet ortaya çıktı. Bizim en büyük şiarımız budur. Kudretli ve şefkatli bir devlet. Kudretli ve şefkatli bir devletin olabilmesi için o devletin kasasının dolu, o devletin alnının ak, karnının pek olması lazım.''

Türkiye'nin gayrisafi milli hasılasının 4 misli büyüdüğüne, ihracatının da arttığına işaret eden Davutoğlu, ''Bu dönemde biz yeni doğal kaynaklar keşfetmedik. Doğal kaynaklar bulmadık. Petrol yatakları da bulmadık. Neyi bulduk biliyor musunuz? Sizlerin içindeki cevheri yeniden keşfettik. O cevheri ayağa kaldırdık. O cevher ayağa kalktığı zaman bir daha bu millet geriye yerine oturmaz. Ta ki o cevher bütün insanlığa yardım elini adaletli şekilde uzatana kadar'' diye konuştu.

AA

 

Acun Ilıcalı ile Şeyma Subaşı, nikah kıymak için St. Tropez'den Marsilya'ya helikopterler gitti. Nik

Acun Ilıcalı ile Şeyma Subaşı'na havada düğün konvoyu

Haşlanmış yumurtanın suyunu sakın dökmeyin!

Bunu yapan patrona büyük ceza!

iOS 11 yayınlandı! İşte İOS 11'i destekleyen telefonlar

En Çok Okunanlar