İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,4950
  • 4,1763
  • 145,67
  • 104.123
Reklamı Kapat

'Çocukların inanç sistemleri düzgün temellenmiş olmalı'

TRT Genel Müdürü Şahin: 'Çocuklarımızın dünyayı dizayn edeceğini dikkate alırsak, zihinlerinin berrak, inanç sistemlerinin çok kaliteli ve düzgün bir yapıda temellenmiş olması gerekiyor. Biz 14 kanalda her gün 312 saat yayın yapıyoruz. 14 televizyon kanalı yanında 18 radyo istasyonumuz var'

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, ''Çocuklarımızın dünyayı dizayn edeceğini dikkate alırsak, zihinlerinin berrak, inanç sistemlerinin çok kaliteli ve düzgün bir yapıda temellenmiş olması gerekiyor'' dedi.

Suriçi Grubu Platformu'nca Topkapı Barcelo Eresin Otel'de düzenlenen toplantıda konuşan Şahin, Mehmet Akif Ersoy ile ilgili bir çalışma yaptıklarını ifade etti.

Şahin, ''Biz Mehmet Akif ile ilgili bir proje yapıyoruz. 9 bölümden oluşacak, ilave edersek 10 bölüme kadar çıkacak. Mehmet Akif ile ilgili şu ana kadar yapılmış bir çok çalışma var ama biz de TRT olarak Mehmet Akif gibi bir insana vefa borcumuzu ödeyelim diye bir proje yapıyoruz'' dedi.

İbrahim Şahin, TRT'nin 85 yıldır radyo, 44 yıldır da televizyon yayıncılığı yaptığını ifade ederek, günde ortalama 670 programın yayınlandığını söyledi.

Şahin, ''Zaman zaman bir harfin eksikliğinin bile eleştirildiği bir kurumda görev yapıyorsanız, günde 670 farklı programın dizaynının ne kadar zor olduğunu taktirlerinize sunuyorum'' dedi.

3,5 kanallı bir TRT'den 14 kanalı olan bir kurum haline geldiklerini ifade eden Şahin, şöyle devam etti:

''Biz 14 kanalda her gün 312 saat yayın yapıyoruz. 14 televizyon kanalı yanında 18 radyo istasyonumuz var. Bu radyo istasyonlarımızın uluslararası olanı var, yerel olanı var. Bir de bölgesel radyolarımızı var. Ayrıca 35 dil ve lehçede de yayın yapıyoruz. Bu yayınları özellikle kısa dalga üzerinden ve mobil yöntemlerle farklı alanlara ulaştırmaya çalışıyoruz. 3 dergimiz var. Biri TRT Televizyon Dergisi, ikincisi TRT Çocuk Dergisi, bir diğeri de TRT Çocuk'ta oynayan Pepee (Pepe) karakterimizle ilgili çıkardığımız dergi. Tabii Pepee karakteriyle, dergisiyle marka oluşturma adına yaptığımız çalışmalardan da gururluyuz. Çünkü 6 aydır Pepee Dergisi'ni çıkarıyoruz. Bu derginin yanlış hatırlamıyorsan şubat sayısı 124 bin satmıştı.''

Şahin, TRT Çocuk'un kendilerinin ilk göz ağrısı olduğunu belirterek, ''Bu göreve geldikten sonra kurduğumuz ilk TV kanalı. 'Eğer eğitimden başlayacak olursak, başarılı bir iş yapmış oluruz' düşüncesiyle kuruldu'' dedi.

Yeni karakterlerle hem milli karakterlerini canlandırmaya çalıştıklarını, hem de dünyadaki bilim kurguyu çocuklara anlattıklarını belirten Şahin, ''Diğer türlü maalesef yurt dışından aldığımız çizgi filmlerle çocukların ruh dünyaları allak bullak oluyor. Bu yavaş yavaş kırıldı. İnşallah bu çalışmalar amacına fazlasıyla ulaşır. Çünkü çocuklarımızın dünyayı dizayn edeceğini de dikkate alırsak, zihinlerinin berrak, inanç sistemlerinini çok kaliteli ve düzgün bir yapıda temellenmiş olması gerekiyor'' diye konuştu.

İbrahim Şahin, elektrik faturalarından alınan TRT payına da değinerek, bu konunun sürekli tartışılır hale gelmesi nedeniyle alınan payın kademeli olarak aşağı çekildiğini söyledi.

-''4 yılda TRT, 360 milyon lira, alt yapıya para harcadı''-

İbrahim Şahin, 2011 yılı itibariyle 113 milyon TL'lik reklam geliri elde ettiklerini ancak TRT Çocuk kanalına alınacak reklamların dikkatle incelendiğini, özellikle cips, asitli içecek gibi çocuklara zararlı yiyecek ve içeceklerin reklamlarının bu kanalda yayınlanmadığını ifade etti.

Şahin, ''Zaman zaman konumumuzla ilgili, bütün TRT Genel Müdürleri tartışıldığı için biz de tartışıldık. Muhalefet bize yüklendi bazen eleştirildik. Bunu da çok doğal karşılıyoruz. Çünkü sadece eleştirilen biz değiliz. Bizden önceki genel müdürlerin tamamı eleştirilmiş. Onun için de TRT Genel Müdürleri hem muhalefet tarafından az da olsa iktidar tarafından eleştirilir. Çünkü hiç kimseyi memnun edemez. Bu sadece TRT için geçerli değil, yani ne yapsanız bir taraf inciniyor ve bunun sonucunda en tepedeki sorgulanıyor. Bunun için de reklam konusunda biz devreden çıkarsak belki biraz daha rahat ederiz, ama eğer varsak bunu en güzel şekilde yapmamız gerekir'' dedi.

Finans itibariyle TRT'nin çok sıkıntısı olmadığını dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

''4 yılda TRT, 360 milyon lira alt yapıya para harcadı. O alt yapılar neler? Mesela sınır boylarında, sahillerde gezdiğiniz zaman yabancı ülkelerin TV ya da radyolarının kontrolünde olursunuz. Çünkü vericilerimiz zayıf olduğu için bizim tarafı bastırıyorlar. Biz bunu tersine çevirdik. Tüm sınırlarımız başta olmak üzere tüm vericilerimizi yeniledik ve güçlendirdik. Tabii bunun şöyle bir faydası oldu yeni vericilerimiz daha modern, hem elektrik tasarrufu sağladık, hem de yayınlarımız şimdi Yunanistan'dan, Suriye'den, Ermenistan'dan, Irak'tan, İran'dan takip ediliyor. Bu da bize çok ciddi bir prestij ile TRT'nin dinlenmesi ve izlenmesi fırsatı kazandırıyor. 18 kamera takılabilen bir canlı yayın aracına sahibiz. Şu an dünyada en son teknoloji ile üretilmiş canlı yayın aracı bizde. Çünkü bu araçlar ısmarlama araçlardır. Onun için de bizden sonra birileri yaptırana kadar rekor bizde. Biz bu teknoloji ile artık Türkiye'deki çekimleri yapıyoruz. Mesela Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nu biz yaptık ve gerçekten 140 ülkede izlendi. Şu anda hala takdir dolu geri dönüşler alıyoruz. Bu da bizim gurur kaynağımız. Bu ürünler milletimizin ürünleri, çünkü bu tarz araçları elimizde bulundurmak yarın çok önemli projelere de imza atmak anlamına geliyor.''

-''TRT Çocuk yayınlarını Amerika'ya indiriyoruz''-

Şahin, HD stüdyolar kurduklarını ve TRT Çocuk kanalının yayınlarının bu stüdyodan yapıldığını söyledi.

Gelecek dönemlerde bütün kanallarının HD yayına geçeceğini vurgulayan Şahin, ''Mesela yaklaşık 2 ay öncesinden itibaren TRT Çocuk yayınlarını 'geciktirmeli' dediğimiz bir yöntemle Amerika'ya indiriyoruz. Yani sabah 10'da Türkiye'de hangi yayın varsa, Amerika'nın sabah 10'unda da o var. Oraya indiriyoruz yayını, donduruyoruz ve o saatte yayınlıyoruz'' dedi.

Şahin, göreve geldikten sonra TRT'ye alınan personelin KPSS puanıyla alınmaya başlandığını belirterek, 5 yılda kadrolu 1000'e yakın personel alındığını kaydetti.

TRT'de üniversitelileşme tablosunu artırdıklarını ifade ederek, kurum içi eğitimlere de çok önem verdiklerini ve TRT'nin başarısının da buradan kaynaklandığını dile getirdi.

İbrahim Şahin'e, konuşmasının ardından bir plaket hediye verildi.

AA
 

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Habur Sınır Kapısı yakınlarında başlatılan tatbikat 5’inci gününde

Irak sınırında tatbikat 5’inci gününde

Haşlanmış yumurtanın suyunu sakın dökmeyin!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

iPhone 8 çılgınlığı başladı

En Çok Okunanlar