• $ 6,056
  • € 6,7695
  • 248.744
  • 86.796
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Beyaz eşya dağıtan vali yargılanacak

Tunceli Valisi olduğu dönemde yaptığı beyaz eşya dağıtımı nedeniyle gündeme gelen ve seçim kanununa muhalefetten suçlu bulunan Giresun Valisi Mustafa Yaman, şimdi de görevi kötüye kullanmaktan yargılanacak.

Vali Yaman ismi 2009 yılında yapılan yerel seçimler öncesi yaptığı beyaz eşya yardımıyla gündeme gelmişti. Vali Yaman, eşya yardımı nedeniyle Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nde yargılanarak 7 ay 15 gün hapis cezası almış ve cezası ertelenmişti. Vali Yaman hakkında Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nde bu kez “görevi kötüye kullanma” suçundan dava açıldı.  Yaman hakkındaki davanın ilk duruşması yarın yapılacak.

-TEKRAR YARGILANACAK-

Yüksek Seçim Kurulu, Vali Yaman’ın 29 Mart 2009 tarihindeki yerel seçimle öncesinde yaptığı “beyaz eşya” dağıtımı nedeniyle “seçim düzenine ve dürüstlüğüne ilişkin YSK kararlarını uygulamakta duyarsızlık gösterdiğine” karar vermişti. Kurul idari disiplin yönünden gereğinin takdir ve ifasının yapılması için İçişleri Bakanlığına yazı yazmıştı. Bakanlık ise konunun incelenmesi için müfettiş görevlendirmiş ve soruşturma sonun da Vali Yaman’ın yargılanmasına gerek olmadığına karara verilmişti.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise karara itiraz ederek Yaman’ın “beyaz eşya ihalesinde usulsüzlük yaptığı, kamu ihale yasasına aykırı olarak beyaz eşyaları ihalesiz olarak belirli kişilere verdiği” gerekçesiyle yargılanmasını istemişti. İtirazı görüşen Danıştay 1. Dairesi de Yaman hakkındaki “yargılanmama” kararının kaldırmıştı. Bunun ardından Vali Yaman hakkında TCK’nın 257. maddesindeki “görevi kötüye kullanma” suçundan dava açıldı.

-7 AY 15 GÜNLÜK HAPİS CEZASI ALMIŞTI-

Öte yandan Yaman, hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında 298 sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’a muhalefetten” Yargıtay 8. Ceza Dairesince yargılanmış ve 7 ay 15 günlük hapis cezası almıştı. Daire, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vermişti. Yaman hakkındaki bu hüküm, Yaman’ın 5 yıl içerisinde aynı suçu işlemediği takdirde kaldırılacak.

ANKA

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Osmanlı döneminden günümüze uzanan yüzlerce yıllık bir lezzet olan dünyaca ünlü Kilis tava, Ramazan

Osmanlı´dan Günümüze: ’Kilis Tava’

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Bilim İnsanları ölü nöronları tekrar aktif hale getirdi

Genelkurmay arşivlerinden özel Atatürk fotoğrafları