İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.9287
  • 4.8175
  • 165.94
  • 116.431
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Ankara'dan Berlin'e kütüphane davası

Kültür Bakanlığı, İslam Bilimi Tarihçisi Prof. Sezgin’in 45 bin ciltlik kütüphanesini Türkiye’ye iade etmeyen Almanya’ya hukuki savaş açtı. AKŞAM’a konuşan Bakan Kurtulmuş “Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi. 

x

Yelda GÖKDAĞ 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İslam Bilimi Tarihiçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin’in paha biçilmez eserlerden oluşan ve Almanya tarafından el konularak ülke dışına çıkarılması engellenen binlerce ciltlik kütüphanesinin Türkiye’ye iade edilmesi için harekete geçti.

15 bin ciltlik bölümü daha önce Türkiye’ye getirilen kütüphanenin, yaklaşık 30 bin ciltlik bölümünün halen Almanya’da olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş AKŞAM’a özel açıklamalar yaptı. “Kütüphanenin peşini bırakmayacağız. Hukuki ve diplomatik temaslarımız sürüyor” diyen Kurtulmuş, “Bunun, Türkiye-Almanya arasındaki siyasi gerginliğin bir yansıması olduğunu düşünüyoruz. Kitapların Fuat Hoca’ya ait olduğu fatura ve belgelerle mahkemeye de ibraz edildi” şeklinde konuştu. 

Dünyanın en iyi derlemesi

1960 Darbesi’nde yurt dışına çıkan ve Almanya’ya yerleşen İslam Bilimi Tarihçisi Prof. Fuat Sezgin, yıllar sonra Türkiye’ye dönüş yapmış ve yarım asrı aşkın sürede oluşturduğu 45 bin ciltlik kütüphanesini de getirmek istemişti. 

TÜRKİYE'YE GETİRECEĞİZ

 Tarihi eser kaçakçılığının da terörün bir parçası olarak gördüğünü belirten Kurtulmuş, “İnterpol ve Dışişleri Bakanlığımızla büyük bir koordinasyon içinde kültürel varlıklarımızı Türkiye’ye geri getiriyoruz” dedi. Kültür Bakanı, Irak’tan kaçırılanrak Türkiye’ye getirilen ve yakalanan 80’e yakın irili ufaklı tarihi eserin önceki gün geri gönderildiğini de belirtti. 

 

Ankara´da yolcu minibüsü kamyonla çarpıştı 17 yaralı

Ankara´da feci kaza: Çok sayıda yaralı var

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

PKK'nın terör kamplarına yönelik operasyon

TAI 1 milyar 430 milyon dolar ciro yaptı

Active Server Pages error 'ASP 0126'

Include file not found

/_codes/picomm_detay_sagframe_dyn.asp, line 2

The include file '/_data/main/home.txt' was not found.