İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.9246
  • 4.8235
  • 165.86
  • 117.216
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

16 Mart Afrin son dakika düştü mü? Afrin Zeytin Dalı harekatı son durum haberleri nedir

16 Mart Afrin son dakika düştü mü? Afrin Zeytin Dalı harekatı son durum haberleri, Operasyonlarda ön saflarda yer alacak Jandarma Özel Harekât ve Polis Özel Harekât timleri, bu haritalar üzerinden planlarını hazırlıyor. Güvenlik kaynakları, İHA’ların tespitlerinde teröristlerin kente giriş noktalarından başlayan ve kentin derinliklerine doğru kademeli olarak devam eden ‘savunma hatları’ hazırladığı bilgisini verdi. Savunma hatlarında zırhlı araçların geçişini zorlaştırmayı amaçlayan hendek ve çukurlar, yol kenarlarına ve bina girişlerine tuzaklanan el yapımı patlayıcılar ve bubi tuzakları yer alıyor. İstihbarat kaynaklarının bir diğer risk analizi de örgütün kent içine yerleştirdiği keskin nişancılar. Keskin nişancı teröristler için özellikle caddelere hâkim binalarda mevziler hazırlandığı tespit edildi. PYD/PKK mensubu teröristlerin tamamına yakınının sivil kıyafet kullandığı, kent merkezine yönelik harekâtta etkisiz hale getirilecek teröristlerin sivil kayıp olarak gösterilmeye çalışılacağı bilgisi de istihbarat raporlarına yansımış durumda. Bu arada Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terör örgütlerinden arındırılması hedeflenen ve hakim tepeleri kuşatılan Afrin kent merkezine Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu güçleri 750 metre mesafede duruyor. Ellerin tetikte olduğu sınır hattında Afrin kent merkezi girişinde ise teröristlerin hendekler kazdığı ve toprak siperler oluşturduğu görüldü. TSK ve ÖSO güçleri sınır güvenliğinin sağlanması ve Afrin´in terör örgütlerinden arındırılması için geçen 20 Ocak günü Zeytin Dalı Harekatı´nı başlattı. Harekat kapsamında TSK ve ÖSO güçleri havadan ve karadan ateş altına aldığı terör örgütü denetimindeki köy ve stratejik noktaları operasyonlarla özgürleştirdi.

x

16 Mart Afrin son dakika düştü mü? Afrin Zeytin Dalı harekatı son durum haberleri. Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Cevat Hattap ile ÖSO Genelkurmay Başkanı Ahmet, Afrin’e 700 metre mesafedeki cephe hattında Star’a konuştu. Cephe noktalarını teftiş eden Hattap ile Adnan terör örgütünün başvurduğu yeni stratejileri ve operasyonun son aşmasını anlattılar. Adnan Ahmet, terör örgütünün ayakta durmakta zorlandığını belirterek, “PYD/PKK o yüzden stratejisini siviller üzerinden yürütüyor. Çok büyük kayıplar veren terör örgütü bizi durdurabilmek için sivilleri kullanırken öbür yandan da dünyaya ‘siviller zarar görüyor’ yalanını yayıyor. Sivillerin mallarına ve paralarına el koyuyorlar öldürmekle tehdit ediyorlar ve direnenleri öldürüyorlar” diye konuştu. Harita üzerinde harekatın geldiği son aşamayı anlatan Ahmet, şu bilgileri verdi: “Şuan Afrin’in neredeyse dört tarafını kuşattık. Kırsaldaki köylerini büyük çoğunu temizledik diğer köylerde de operasyonlarımız sürüyor. Bir haftaya kalmaz inşallah kenti tamamen temizleyeceğiz. PYD/PKK kaçtıkları yerlerde geride ölüm kusan tuzaklar bırakıyor. Bu tuzakların hedefi sadece biz değiliz orada kalan veya gelebilecek her canlı hedeftir. En olmadık yerlerde bile el yapımı bombalar tespit ediyoruz. Ama tüm çabaları boşuna.” Bu arada Hakim tepeleri kuşatılan Afrin kent merkezinin kuzey tarafında ise mesafe 750 metreye kadar düştü. Azez ile Afrin arasındaki yolu kontrol altına alan TSK ve ÖSO güçleri, Afrin kent merkezine 750 metre mesafeye ulaştı. Afrin´in kuzey girişinin net şekilde gözüktüğü bölgede kontrol noktası oluşturan ÖSO güçleri, Afrin yönüne kimsenin ilerlemesine izin vermezken, zaman zaman bu bölgeye yönelik saldırıları da anında karşılık vererek engelliyor.

AFRİN SON DAKİKA GELİŞMELERİ İÇİN TIKLAYIN

Afrin şehitleri kimdir isimleri kimlikleri memleketleri

Afrin artık sadece 750 metre uzaklıkta

ZEYTİN Dalı Harekatı kapsamında terör örgütlerinden arındırılması hedeflenen ve hakim tepeleri kuşatılan Afrin kent merkezine Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu güçleri 750 metre mesafede duruyor. Ellerin tetikte olduğu sınır hattında Afrin kent merkezi girişinde ise teröristlerin hendekler kazdığı ve toprak siperler oluşturduğu görüldü.

TSK ve ÖSO güçleri sınır güvenliğinin sağlanması ve Afrin´in  terör örgütlerinden arındırılması için geçen 20 Ocak günü Zeytin Dalı Harekatı´nı başlattı. Harekat kapsamında TSK ve ÖSO güçleri havadan ve karadan ateş altına aldığı terör örgütü denetimindeki köy ve stratejik noktaları operasyonlarla özgürleştirdi.

Harekatın 50´nci gününde Afrin kent merkezini gören hakim tepeleri kuşatan ve buralarda konuşlanan TSK ve ÖSO güçleri, ilerleyişini sürdürüyor. Kent merkezini gören hakim tepelerde üslenen TSK ve ÖSO güçleri zaman zaman havan ve roketli saldırıları da anında teröristlerin bulunduğu bölgeleri havadan ve karadan ateş altına alarak püskürtüyor.

MESAFE 750 METREYE DÜŞTÜ

Hakim tepeleri kuşatılan Afrin kent merkezinin kuzey tarafında ise mesafe 750 metreye kadar düştü. Azez ile Afrin arasındaki yolu kontrol altına alan TSK ve ÖSO güçleri, Afrin kent merkezine 750 metre mesafeye ulaştı. Afrin´in kuzey girişinin net şekilde gözüktüğü bölgede kontrol noktası oluşturan ÖSO güçleri, Afrin yönüne kimsenin ilerlemesine izin vermezken, zaman zaman bu bölgeye yönelik saldırıları da anında karşılık vererek engelliyor.

AFRİN´İN GİRİŞİNE HENDEKLER KAZILI

Afrin kent merkezinin kuzey girişinde ise teröristlerin kara harekatına karşı çeşitli önlemler aldığı görüldü. Yerel kaynakların binaların çatılarında keskin nişancıların bulunduğunu belirttiği Afrin kent girişinde hendekler kazılı olduğu ve toprak siperler oluşturduğu görüldü.

Afrin sokaklarında sessizliğin hakim olduğu görülürken, sivil halkın teröristlerin baskısından kurtulmak ve TSK ile ÖSÖ'nun olası harekatında zarar görmemek için güney bölgesine yönelerek kentten ayrılmayı sürdürdüğü bildirildi.

PKK/PYD için süre verdi! En yetkili isimden çarpıcı açıklama

Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Cevat Hattap ile ÖSO Genelkurmay Başkanı Ahmet, Afrin’e 700 metre mesafedeki cephe hattında Star’a konuştu. Cephe noktalarını teftiş eden Hattap ile Adnan terör örgütünün başvurduğu yeni stratejileri ve operasyonun son aşmasını anlattılar. Adnan Ahmet, terör örgütünün ayakta durmakta zorlandığını belirterek, “PYD/PKK o yüzden stratejisini siviller üzerinden yürütüyor. Çok büyük kayıplar veren terör örgütü bizi durdurabilmek için sivilleri kullanırken öbür yandan da dünyaya ‘siviller zarar görüyor’ yalanını yayıyor. Sivillerin mallarına ve paralarına el koyuyorlar öldürmekle tehdit ediyorlar ve direnenleri öldürüyorlar” diye konuştu.

KALLEŞ TUZAKLAR

Harita üzerinde harekatın geldiği son aşamayı anlatan Ahmet, şu bilgileri verdi: “Şuan Afrin’in neredeyse dört tarafını kuşattık. Kırsaldaki köylerini büyük çoğunu temizledik diğer köylerde de operasyonlarımız sürüyor. Bir haftaya kalmaz inşallah kenti tamamen temizleyeceğiz. PYD/PKK kaçtıkları yerlerde geride ölüm kusan tuzaklar bırakıyor. Bu tuzakların hedefi sadece biz değiliz orada kalan veya gelebilecek her canlı hedeftir. En olmadık yerlerde bile el yapımı bombalar tespit ediyoruz. Ama tüm çabaları boşuna.”

HER AİLEDEN İKİ REHİNE ALIYOR 

Başbakan Cevat Hattab da Afrin’in temizlenmesi için son aşamada olduklarını belirterek şunları söyledi: “Türkiye’nin desteğiyle epey mesafe kat ettik. Araplar ile Kürtler burada kardeştir. Örgüt Afrin’de sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya çalıştı. Ancak Afrin halkı buna direniyor ve kentten çıkmak istiyor. Teröristler ise şimdi kenti terk etmek isteyen her aileden iki kişiyi alıkoyuyor. Her aileden bir erkeği silâh altına alıp cepheye gönderiyor. Bu kişinin kaçmaması içinde bir kadını rehin alıp diğerlerinin gitmesine izin veriyor. Çok ahlaksızca bir yönteme başvuruyorlar. Buna rağmen başaramayacaklar. ”  

Teröristler savunma hatları hazırlamışlar

Operasyonlarda ön saflarda yer alacak Jandarma Özel Harekât ve Polis Özel Harekât timleri, bu haritalar üzerinden planlarını hazırlıyor. Güvenlik kaynakları, İHA’ların tespitlerinde teröristlerin kente giriş noktalarından başlayan ve kentin derinliklerine doğru kademeli olarak devam eden ‘savunma hatları’ hazırladığı bilgisini verdi.

Savunma hatlarında zırhlı araçların geçişini zorlaştırmayı amaçlayan hendek ve çukurlar, yol kenarlarına ve bina girişlerine tuzaklanan el yapımı patlayıcılar ve bubi tuzakları yer alıyor. 

KESKİN NİŞANCILAR

İstihbarat kaynaklarının bir diğer risk analizi de örgütün kent içine yerleştirdiği keskin nişancılar. Keskin nişancı teröristler için özellikle caddelere hâkim binalarda mevziler hazırlandığı tespit edildi. PYD/PKK mensubu teröristlerin tamamına yakınının sivil kıyafet kullandığı, kent merkezine yönelik harekâtta etkisiz hale getirilecek teröristlerin sivil kayıp olarak gösterilmeye çalışılacağı bilgisi de istihbarat raporlarına yansımış durumda. 

Afrin'de son durum ne? İşte son harita...

TSK'dan son dakika açıklaması: Afrin'de öldürülen terörist sayısı 3 bin 524'e yükseldi... Şimdiye kadar 233 nokta PKK/PYD'den temizlendi... Siviller kaçarken, PKK elebaşları da sivillerin arasında kaçıyor. İşte Afrin'in son haritası... AFRİN'deki terör varlığına yönelik Zeytin Dalı Harekatı 55. gününe girerken, Genelkurmay Başkanlığı'ndan flaş açıklama geldi. TSK, Afrin'de öldürülen terörist sayısının 3 bin 524'e yükseldiğini açıkladı. TSK ve ÖSO'nun harekâtta kontrol altına aldığı bölge sayısı dün itibariyle 194'ü köy ve 39'u kritik nokta olmak üzere 233 oldu. Afrin kuşatıldı, sadece bir noktadan sivillerin çıkışına izin veriliyor. Teröristler sivillerin çıkışını engellemeye çalışırken, yönetici konumdaki teröristlerin ailelerini de alarak sivillerin arasına karışıp Afrin'i terkettikleri belirlendi. Afrin merkezi 24 saat gözleyen İHA'lar sayesinde PKK'nın Afrin'deki hazırlıkları tespit edildi. JÖH ve PÖH ona göre hazırlık yapıyor.

AP, Ankara’yı yine çok kızdıracak: Afrin’den çekilin

Ankara’ya, Birleşmiş Milletler tarafından terör örgütü olarak nitelenen grupların yenilmesine yoğunlaşması çağrısına yer verilen belgede, ABD ile artan gerilim endişe verici olarak tanımlanıyor. Türkiye’nin, ‘Suriye’de yapıcı rol oynamasının’ istendiği taslak kararda, Suriye’de yeni cepheler açmanın Türkiye’nin güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olmadığı görüşü savunuluyor. Belgede, Afrin de dahil olmak üzere Suriye genelinde ateşkes ilan edilmesi çağrısı yapılıyor.

Türkiye’nin yürüttüğü askeri operasyonla Suriye’deki çatışmaya yeni bir boyut eklediği ve bunun iç dengeler ile çözüm çabaları üzerinde olumsuz etki yarattığı da belgenin vurguları arasında yer aldı. Daha önce Avrupa Birliği tarafından da sıkça dile getirilen insani kaygılara da belgede yer veriliyor.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AP’deki Suriye oturumunda AB’nin, ‘Suriye’de aklın sesi tek taraf’ olduğunu savundu. Zeytin Dalı Operasyonu, AP’de söz alan parlamenterler tarafından da yoğun şekilde eleştirildi. Ortak metin olması nedeniyle taslak metnin mevcut vurgularla kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş Afrin açıklaması: Akşama kadar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrin Harekatıyla ilgili flaş bir açıklama yaptı. Akşama kadar Afrin'in tamamen düşeceğini söyledi.

Tüm dünyanın gözü Suriye'de! Sadece bir köy alınmadı çünkü...

Terör örgütü PKK’nın yeni bir Kandil yapmak uğraş verdiği Afrin’in merkezi güvenlik güçlerince kuşatıldı. Genelkurmay Başkanlığı, kent merkezi ve kritik noktaların 12 Mart itibariyle abluka altına alındığını açıkladı. 3 bin 950 kilometrekarelik bölgede devam eden 6 yıllık işgale son verme amaçlı başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında 217 yerleşim birimi PKK’lılardan temizlendi. Cinderesi ile Burseya hattını birleştiren son hamle ise Ayn Dara, Gazaviye, İskan köylerinin alınması oldu. Kirazlı köyüne ise şimdilik girmeyen Mehmetçik, bu hattı kontrollü geçişler ve sivil tahliyeleri için açık bıraktı. Afrin’de teröristlerin zorbalığından kurtulmayı başaranların kaçması amacıyla 3 güzergâh belirlendi. Çizilen hatlardan birinin ucu Halep-Nubl’e, diğerininki Fırat Kalkanı bölgesine, üçüncü güzergâh ise İdlib’e çıkıyor.

ABD VE REJİME İNSANLIK DERSİ

Harekâtın başından buyana sivil hassasiyetine yüksek düzeyde riayet ederek tüm dünyaya savaş hukuku öğreten Türkiye, Afrin’dekilere güvenli tahliye yolu açarak ABD’nin Rakka, Esed rejiminin ise Guta kuşatmasına karşı insanlık dersi vermiş oldu. ABD-PKK ittifakı, Rakka’da 8 ay süren kuşatma ve bombardıman döneminde resmi rakamlara göre 4 binden fazla sivili katletti. Esed rejimi ise Guta, Zabadani, Madaya, Yermuk gibi kuşatma bölgelerinde ‘aç bırakma’, ‘bombalama’ ya da ‘kimyasal silah’ yöntemleriyle 20 bini aşkın sivili öldürdü. Afrin ilçe merkezine yönelik tüm giriş ve çıkışların tamamını ÖSO ile birlikte kontrol eden Türkiye ise masumların İdlib, Halep ve Fırat Kalkanı bölgelerine geçmelerine izin veriyor.

İRAN MİLİSLERİ HARAÇ ALIYOR

Esed rejimi ve İran destekli Şiiler, Halep’e gitmek isteyen Afrinli sivillerden ‘geçiş haracı’ alıyor. Türkiye ise tüm siviller için Fırat Kalkanı ve İdlib güzergahına bedelsiz geçiş hakkı tanıdı. Afrin kuşatmasının son halkası olan Kirazlı hattı bu amaçla gözetim altında açık bırakıldı. Afrinli sivillere istediği yönü seçme şansı verildi. Kirazlı köyünden Basuta-Kemar-Sorhan-Akabe-Ziyara hattını kullananlar Nubl-Halep yönüne gidebiliyor. Kirazlı’dan Azez’e gitmek isteyenler ise Baselhaya, Cülbül-Meryemiyn-Kefer Cenne hattından Azez merkeze ulaşabiliyor. Diğer yandan Kirazlı’dan çıkan Afrinliler istedikleri takdirde Basuta-Kufeyr-Gazaviye-Deyr Saman üzerinden Dar’ed Izze ve İdlib’e yolculuk edebiliyor. İhtiyaç sahibi sivillere yardımlar için Azez ve İdlib’de ek mülteci kampları kuruldu. Resmi ve özel sivil toplum kuruluşları bu bölgelere göç eden Afrinliler için yardım malzemelerini bölgeye sevk ediyor.

3400’e dayandı

Mehmetçik ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekâtı’nın 54. gününde Afrin’deki ilerleyişini sürdürdü. Önceki gün Zındıkyan, Kila, Burç Kumuş, Kotanlı, Upila, Celeme, Kızılbaş, Karakin, İskan ve Baselhaya köylerinde kontrolü sağlayan güvenlik güçleri dün de Mağaracık, Dermeşkanlı, Karabaş, Aşağı Kefer Dalı, Şey Abdurrahman ve Kila köylerini teröristlerden temizledi. Böylelikle 180’i köy, 39’u kritik nokta olmak üzere toplam 219 bölge kontrol altına alınmış oldu. Harekâtın başlangıcından beri etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 3393’e yükseldi.

Çok şükür!

Cinderesi yakınlarında PKK’dan temizlenen Celeme nahiyesi ve Basuta köyünde sevinç hakim. Bölgeye giren Mehmetçik ve ÖSO’yu halk, zılgıtlarla karşıladı. Bazı ÖSO askerleri şükür secdesine kapandı. Arama-tarama faaliyetlerinin sürdüğü Basuta’da büyük sevgi gösterisiyle karşılanan ÖSO komutanı, “Biz size hürriyet ve adalet getirmek için geldik. Afrin halkını terör örgütlerinin zulmünden kurtarmaya geldik. Siz bizim kardeşlerimizsiniz” dedi.

 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO) terörden temizlediği bölgelere doğru

TSK ve ÖSO, sivilleri hedef alan terör mevzilerini yerle bir etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

76 yıl sonra enkazına ulaşıldı

TSK'ya 2 Anka-S daha teslim edildi

En Çok Okunanlar