İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,4950
  • 4,1763
  • 145,67
  • 104.123
Reklamı Kapat

12 günde açıklanan iki teşvik paketinin maliyeti 1.8 milyar

Maliye Bakanı Şimşek düzenlemelerin faturasını açıkladı: Teşvik sisteminin yıllık maliyeti 2.05 milyar lira. SIM vergisinin kalkması da 240 milyon TL demek. Maliye, 'cep'ten alınacak 100 TL harç, kira istisnası ve KDV oranlarının farklılaştırılmasıyla 450 milyon lira gelirin sahibi olacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 1 Ocak 2012'den geçerli olmak üzere yürürlüğe girmesi  planlanan yeni teşvik sisteminin yıllık maliyetinin, tahmini olarak 2.05 milyar lira olarak hesaplandığını söyledi. Son yapılan düzenlemelere ilişkin Reuters'a bilgi veren Şimşek, yeni teşvik sistemine yönelik düzenlemeyle yatırım döneminde indirimli Kurumlar Vergisi uygulamasının yıllık maliyetinin 1.65 milyar lira, büyük yatırımlara KDV iadesinin yıllık maliyetinin 250 milyon lira ve en az gelişmiş illerde gelir vergisi stopaj teşvikinin yıllık maliyetinin de 150 milyon lira olarak hesaplandığını bildirdi. Şimşek, yapılan projeksiyonlar kapsamında teşvik sisteminin mevcut haliyle yıllık maliyetinin toplamda 2.05 milyar  lira olarak tahmin edildiğini vurguladı.
STRATEJİK YATIRIMA DEV TEŞVİK
Teşvik sisteminde, yeni bölgesel ayrım unsurları ve vergisel destekler bulunuyor. Sistemle, dört başlıkta farklı oranlarda ve şartlarda olmak üzere; genel teşvik başlığında KDV istisnası ve gümrük  muafiyeti, büyük ölçekli yatırımlarda bu iki muafiyete ek olarak vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği ve yatırım yeri tahsisi, bölgesel teşvik uygulamalarında büyük ölçekli yatırımların desteklerine ek olarak faiz desteği ve son olarak stratejik yatırımlarda bunların tamamına ek olarak yatırım yapılan ilden bağımsız olarak değerlendirme imkanı getiriliyor.

Cep harcı ve kira istisnası 300 milyon lira getirecek
YOLCU beraberinde getirilen cep telefonlarının her biri için 100 liralık harç alınmasının yıllık getirisinin 100 milyon lira olacağını belirten Şimşek, 'Yüksek gelir grupları için kira istisnasının uygulanmamasının yıllık getirisi  ise 200 milyon lira olarak tahmin ediliyor' dedi. Yıllık toplam 88,000 lira menkul, gayrimenkul dahil geliri olanların konut kira geliri istisnasından yararlanamaması öngörülüyor. Buna göre, söz konusu tutarın üzerinde geliri olanlar bu yıl için 3,000 lira olan istisnadan yararlanamayacak.

KDV oranının farklılaştırılması 150 milyon lira
ŞİMŞEK, yapıldığı yerin arsa vergi değeri veya konutun değerine göre KDV oranı farklılaştırmanın yıllık getirisinin de 150 milyon lira olarak hesaplandığını bildirdi. Bireysel emeklilik sisteminde düzenlemelerin de açıkladığı toplantıda Şimşek, atılacak adımlarla yatırım ortamının  iyileştirilmesi, hizmet ihracının teşviki ve cari açıkla mücadele ile vergi adaletinin sağlanmasının amaçlandığını ifade etmişti. Şimşek, BES'te hayata geçirilecek devlet katkı payının bütçeye maliyetini ise açıklamadı.

SIM vergisi kalktı, bütçeye 240 milyon lira yük geldi
MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, GSM sektöründe makineler arasında iletişimde ilk tesiste tahsil edilen Özel İletişim Vergisi'nin alınmamasının yıllık maliyetinin 240 milyon lira olarak öngörüldüğünü söyledi. Açıklanan kararlar çerçevesinde, iş ve hizmetlerin merkezi  bir sunucu tarafından uzaktan izlenmesi ve yürütülmesine yönelik makineler arası iletişimde ilk tesiste 37 lira olarak  alınan ÖİV tahsil edilmeyecek.

ASLAN PAYI TEŞVİKTE
Kalemler Maliye'ye
 yıllık etkisi (milyon TL)
Teşvik sistemi 2.050
SIM vergisi 240
Cep harcı 100
Kira istisnası 200
KDV farkılılaştırılması 150

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Habur Sınır Kapısı yakınlarında başlatılan tatbikat 5’inci gününde

Irak sınırında tatbikat 5’inci gününde

Haşlanmış yumurtanın suyunu sakın dökmeyin!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

iPhone 8 çılgınlığı başladı

En Çok Okunanlar