HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

Ücret ve komisyon ayarı için son düzlüğe girildi

Bankaların alacakları ücret ve komisyonlara ilişkin çalışmada sona gelindi. Tüketici devrimi olarak lanse edilen yönetmelikle, bankalara ödenen ücretlerin bir kısmı artık tarih olacak.

MİRAY ÇİMEN - ANKARA
miray.gcimen@aksam.com.tr

Banakcılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) hazırladığı ve bankaların aldıkları komisyon ve ücretleri kısıtlayan düzenlemenin ayrıntıları ortaya çkıyor. Buna göre, kredi kartlarından çekilen nakit avanslar için ücret talep edilemeyecek, banka kartları için yıllık ücreti alınmayacak. Hazırlanan yönetmelikte yer alan bazı düzenlemeler şu şekilde: 

NAKİT AVANS DA BEDAVA 

- Bankalar reddedilen kredi taleplerinde kamu kurumlarına ya da 3. şahıslara yapılması gereken ödeme haricinde ücret talep edemeyecek. 
- Kredili mevduat (KMH) hesaplarından kredi kullanımları ve kredi kartından çekilen nakit için bankaların ücret alması da yasak. 
- Kredi çekilmesine ilişkin açılan hesaplar sadece krediyle ilgili işlemlerde kullanılırsa tüketiciden herhangi bir ücret ve masraf istenemeyecek. 
- Tüketicinin onayı olmadan KMH hesabı açılamayacak.
- Bankalara tüketicilere yıllık ücret dahil, herhangi bir ücret tahsil etmeyeceği bir kart sunmak zorunda.  
- Ayrıca bankalar, banka kartları ve sanal kredi kartları için yıllık üyelik ücreti alamayacak.

ATM'LERDEN ÜCRETSİZ YARARLANIR

- Hesap bulunan ATM’lerden para yatırma, bakiye sorma ve bankanın belirlediği limit dahilinde para çekim işlemlerinde müşteriden ücret talep edilemeyecek. 
- Kiralık kasa ziyaretlerinde bankalar ücret isteyemeyecek. 
- Bankalar tahsil edemedikleri yıllık üyelik ücretini ise sonradan tahsil edilmek üzere sadece 12 ay bekletebilecek. Bu dönemde tüketici için icra takibi de yapılamayacak.

180 GÜN KULLANIM YOKSA ÜCRET DE YOK

- Bankalar 180 gün kullanılmayan kredi kartlarını ‘hareketsiz’ kabul edecek ve yıllık ücreti istemeyecek. 
- Hesap özeti gönderimi, sanal kart için de ücret alınamayacak. 
-  Bir yıl içinde kartın kayıp veya çalınması durumunda; ilk 2 yenilemeden de ücret alınmayacak. 
- Tüketicinin hesabının bulunduğu bankadan kendi hesabına para yatırma ve hesabın bulunduğu bankaya 3'ncü kişilerin para yatırması durumunda ücret alınmayacak.

Haber Turu

2. Ordu Komutanlığı'na atanan Korgeneral İsmail Metin Temel kimdir?

Milli Savunma Bakanlığı’nın aldığı yeni atama kararı açıklandı. Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral İsmail M...

Yarbay Güven Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast planını anlattı

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturmada tutuklanan Yarbay Emin Güven'in verdiği ilk ifadeye ulaşıldı. Güven, 15 T...

Hainler 'köprüyü vur' dedi, pilot bombayı oraya attı

Darbeci hainler 15 Temmuz gecesi İstanbul'da göreve kaldırdıkları bir F-16'ya Boğaz Köprüsü'nü vur talimatı vermişler. P...