İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,4899
  • 4,1931
  • 147,39
  • 104.918
Reklamı Kapat

Tüketici komisyonu yüksek bulunca ortak ATM lafta kaldı

2.5 yıl önce hayata geçen ortak ATM kullanımına ilgi düşük. Çekilen tutara göre 1.5 liradan başlayıp 12.5 liraya kadar yükselen komisyon oranları ATM'lerin ortak kullanımını frenledi. Bugüne kadar kart kullanıcıları ortak ATM'lerden 11.4 milyar liralık nakit çekerken, toplam nakit işlemleri içerisindeki payı yüzde 3'te kaldı

Ayfer ARSLAN
2.5 yıl önce Bankalararası Kart Merkezi (BKM) koordinasyonunda başlatılan Banka Kartı ATM Paylaşımı ile bugüne kadar 56 milyon adet işlem karşılığında 11.4 milyar liralık nakit çekildi. Bu işlemlerde ortalama tutar 200 lira civarında gerçekleşirken, Banka Kartı ATM Paylaşımı ile yapılan işlemlerin toplam banka kartı nakit çekim işlemleri içerisindeki payı işlem adedinde yüzde 3 seviyesine ulaştı. Yurtiçi Banka Kartı ATM Paylaşımı 1 Ekim 2009 tarihinde hayata geçti ve 26 bankanın katılımıyla yaklaşık 32 bin ATM tüketicilerin ortak kullanımına açıldı. Böylece kart kullanıcılarına ihtiyaç duyduğunda cadde cadde, sokak sokak ATM aramak yerine istedikleri veya ulaşabildikleri en yakın ATM'den para çekme imkanı sağlanmış oldu.
2011'DE 243 MİLYAR TL NAKİT ÇEKTİK
Banka kartları ile 2011 yılında 762 milyon adet nakit çekim işlemi ile 243 milyar TL nakit çekimi yapıldı. Banka Kartı ATM Paylaşımı ile aynı dönemde 26 milyon işlemle, 5 milyar TL'nin üzerinde nakit çekim gerçekleştirildi. Banka Kartı ATM Paylaşımı uygulamasının başladığı 2009'dan bugüne ise toplam 56 milyon adetlik işlem karşılığında 11.4 milyar liralık nakit çekimi yapıldı.

ATM'DE LİDER MARMARA
TÜRKİYE'deki ATM'lerin dağılımına bölgesel olarak bakıldığında ise yüzde 40 ile Marmara Bölgesi başı çekiyor. İç Anadolu ve Ege'de sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 15 olan ATM sayısı oranı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise yüzde 4'lere düşüyor.

Yaz aylarında daha çok tercih ediliyor
BANKA Kartı ATM Paylaşımı'nın kullanım alışkanlıklarına mevsimsel olarak bakıldığında ortak kullanımın kış aylarında en az düzeyde olduğu, en fazla kullanımın ise yaz aylarında gerçekleştiği dikkati çekiyor. Kullanımın temmuz ayında en çok, ocak-şubat aylarında ise en az düzeyde olduğu gözleniyor. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, bu durumun Banka Kartı ATM Paylaşımı'nın dinamiklerinden çok tüketim alışkanlıkları ile ilgili olduğunu vurglayarak, 'Bireylerin tüketimleri yaz aylarında genel olarak artarken yılın ilk aylarında ise düşük seviyede kalmaktadır. GSYH ve alt detayda hanehalkı harcamalarının dağılımına baktığımızda bunu daha net anlayabiliyoruz. Örneğin, ilk çeyreğin payı her zaman 3. çeyreğin payından yüzde 2 ila 8 oranında daha düşüktür' dedi.

Her yıl ortalama yüzde 14 artıyor
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, ATM ortak paylaşımının yaygınlığının sınırlı olması şöyle yorumladı: 'Banka Kartı ATM Paylaşımı ile kullanıcıların başka bankaların ATM'lerinden para çekmesi durumunda belirli bir hizmet ücreti yansıtılıyor. Aynı şekilde her bankanın zaman içerisinde kendi ATM ağını genişletmesi ile özellikle şehir merkezlerinde, AVM'lerde ve geçiş noktalarında hemen her bankanın ATM'sinin zaten rahatlıkla bulunabiliyor olmasıdır. Son 5 yılda ATM sayısı yıllık ortalama yüzde 14 artış gösterdi..Bu sayede kullanıcılar, müşterisi oldukları bankanın ATM'lerini kullanma tercih ediyor.'
Ayfer ARSLAN

Acun Ilıcalı ile Şeyma Subaşı, nikah kıymak için St. Tropez'den Marsilya'ya helikopterler gitti. Nik

Acun Ilıcalı ile Şeyma Subaşı'na havada düğün konvoyu

Haşlanmış yumurtanın suyunu sakın dökmeyin!

İntiharını kendisini terk eden sevgilisine izletti!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar