Reklamı Kapat

Trump'a karşı AB-Çin yakınlaşması

ABD Başkanı Donald Trump'ın ekonomi politikasından rahatsız olan Çin ve AB yeni bir yakınlaşma sürecine girdi. Çinli analistlere göre iki taraf arasındaki yakınlaşma Brüksel'de yapılması beklenen 2017 Ticaret Zirvesi'nde netliğe kavuşacak.

Trump'ın ekonomideki sert tutumu dünyadaki ekonomik dengelerin yeniden şekillenmesine yol açıyor. AB ve Çin'li yetkililer ticaretteki zorlukların ortadan kaldırılması için Nisan ya da Mayıs'ta bir araya gelecek.

 ABD ile yapmak istediği serbest ticaret anlaşmasında umutlarını yitiren Avrupa Birliği ile Trump'ın sınırına duvar örmeyi planladığı Meksika arasındaki ticari yakınlaşmanın ardından AB, Çin ile yeni bir ekonomik entegrasyon yoluna gidiyor.
 
Reuturs'ın iddiasına göre 3 AB yetkilisinin ABD'nin korumacı sert politikalarına karşı Nisan ya da Mayıs'ta Brüksel'de Çin ile biraraya gelmeye hazırlandıklarını ve zirvenin en yakın zamanda gerçekleştirilmesi için çalıştıklarını söyledi.
 
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, dün düzenlediği basın toplantısında bu iddiayı doğrulamasa da, dünyanın kutuplaştığını ve AB'nin Çin için öenmli bir kutup olduğunu ifade etti.
 
Geng aynı zamanda Çin ve AB arasındaki ticari entegrasyonun istikrarlı bir şekilde ilerleme kaydetmesi için çalıştıklarını söyledi.
 
Renmin Üniversitesi Uluslararası Araştırmalar Merkezi Direktörü Wang Yiwei de, gerçekleşecek zirvenin, Donald Trump'ın ABD'nin Avrupa entegrasyonunu desteklemeyi reddetmesi halinde AB'nin yalnız olmadığının mesajı olacağını belirtti.

Çin ile AB arasındaki 2017 yapılması planlanan 'Ticaret Zirvesi'nin erkene alınacağını öngören analistler, nisan-mayıs aylarında zirvenin gerçekleşebileceğini ve 'ticaret serbestliği' ile sonuçlanabileceğini açıkladı.(Kaynak: STAR)

El Bab'ın DEAŞ'tan temizlenmesi için yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda büyük başarılara imza atan

El Bab'da bulunan Fatih Sultan Mehmet Tugayı'ndan Türkiye'ye teşekkür mesajı

Kardak'ta yeni gelişme! Yunan askeri Türk subaylarını 1 mil uzaktan izleyebildi

Soyunma kabinlerindeki aynaların sırrı ne?

Zekanızı test edecek akıl almaz sorular ve hileler

En Çok Okunanlar