İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.9139
  • 4.8228
  • 167.00
  • 117.651
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Kimya ihracatı 2012'de hız kesmedi

Kimya sektörü 2012 yılında da ihracatta hız kesmedi ve ocak ayını 1 milyar 313 milyon dolarlık ihracatla kapattı.

x

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği'nden (İKMİB), yapılan açıklamaya göre, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,93 oranında artan kimya ihracatı, otomotivin ardından Türkiye'nin en çok ihracat yapan ikinci sektörü olmayı başardı.
        
Kimya sektörü, 2011 yılı genelinde iyi bir performans göstermiş ve ihracatını yüzde 29 artışla 16 milyar 383 milyon dolara taşımıştı. Kimya sektörü, 2012 yılının ilk ayında en fazla ihracatı Mısır, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne yaptı. Çin, ilk üçteki sürpriz ülke olurken, Çin'e yapılan kimya ihracatı ocak ayında yüzde 247,69 arttı.
       
2011 yılında en çok kimya ihracatı yapılan üç ülkeden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri, ocak ayında yine ilk üçte yer almayı sürdürürken, 2011'in ocak ayına kıyasla bu ülkeye yapılan ihracatta yüzde 25,78 azalma olduğu dikkati çekti. Kimyacıların 2012 ocak ayında en çok ihracat gerçekleştirdiği diğer ülkeler ise Irak, Malta, Almanya, Yunanistan, Ürdün, KKTC ve Togo olarak sıralandı. Togo'ya olan kimya ihracatı, geçen ayda yüzde 413 arttı.
        
Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kimya sektörünün 2012 yılına iyi başladığını, elde edilen 1 milyar 313 milyon dolarlık ihracatın da bunun bir göstergesi olduğunu kaydetti.
        
Dünya ekonomisine yönelik tüm endişelere rağmen, kimyacıların ihracatta hız kesmediğini vurgulayan Akyüz, yıl sonu hedefi olarak belirledikleri 18 milyar dolarlık ihracata ulaşmak için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini, ihracatçılarımıza yeni pazarlar kazandırmak amacıyla uluslararası fuarlara katılım ve dış alım heyet gezilerine devam edeceklerini bildirdi.

AA
 

TSK, Afrin´e yapılan yardımların videosunu paylaştı

TSK, Afrin´e yapılan yardımların videosunu paylaştı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Üçüz bebeklerine Recep, Tayyip, Erdoğan ismi verdiler

ÖSO Afrin'de YPG/PKK cephanesi buldu

En Çok Okunanlar