• $ 5,5513
  • € 6,2968
  • 235.938
  • 99.325
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

‘Kaçak maden’ işletmek suç oluyor: Cezası hapis!

Hükümet, kaçak madenlerle ilgili önemli bir düzenlemeye gidiyor. Ruhsatsız maden ocağı işletilmesi suç sayılacak. Bu suçu işleyenlere 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası gündemde. 

x

MIRAY ÇIMEN

Hükümet, kaçak maden ocağı faaliyetlerinin önlenmesi amacıyla önemli bir düzenlemeye gitmeye hazırlanıyor. Buna göre, ruhsatı olmaksızın maden ocağı açılması, işletilmesi veya faaliyetleri durdurulmuş maden sahasında madencilik faaliyetinde bulunulması fiilleri suç haline geliyor.

5 YILA KADAR ÇIKIYOR

Bu suçu işleyenlere ise 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla 20 bin güne kadar adli para cezası uygulanabilecek. Hükümetin, Meclis’e sunduğu Vergi Kanunları ile bazı Kanun Hükmünde Kararnameler’de değişiklik öngören yasa tasarısında madencilikle ilgili önemli düzenlemeler yer alıyor. Buna göre, Maden Kanunu’ndaki değişiklikle kaçak maden işletilmesi de suç haline geliyor. Ruhsatı olmadan maden ocağı açılması, işletilmesi veya faaliyetleri durdurulmuş maden sahasında madencilik faaliyetinde bulunulması fiillerini işleyenlere 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası verilecek. Bu suçtan hüküm giyenler, infazın tamamlanmasından itibaren 10 yıl madencilik faaliyeti yapamayacaklar. Düzenlemeyle kaçak maden ocağı faaliyetlerinin önlenmesi amaçlanıyor. 

100 bin ihalelik ruhsat sahası var 

Tasarıda maden sahaları düzenlemesi de var. Buna göre, sahanın ihalesinin iki defa yapılmasına rağmen müracaat olmaması durumunda, Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilen sahaya bir ayda müracaat olması durumunda belirlenen ihale taban bedeli üzerinden ruhsatlandırılacak. Kayıtlarda yaklaşık 100 bin adet ihalelik ruhsat sahası bulunuyor.  

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Silivri’de park halindeki bir otomobil henüz belirlenemeyen bir nedenle yandı. Alev alev yanan otomo

Silivri’de park halindeki otomobil böyle yandı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Kim Milyoner Olmak İster'e damga vuran Elvis Presley sorusu

Hülya Avşar: Benim fotoğraflarımda photoshop yok

Maksat Yarışmak Olsun - 22 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019