İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.8229
  • 4.6676
  • 164.17
  • 114.283
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Benzinde dünya rekoru Türkiye'de

Son zamla 1 litre benzinin fiyatı 4.70 liraya çıkınca, Türkiye dünya şampiyonu oldu.

Petrolün varil fiyatının 124 doları aşmasının da etkisi ile 1 litre benzinin fiyatı 4.70 liraya çıkarken, bu işin uzmanı sayılacak bir isimden oldukça kötümser bir tahmin geldi. 2010 yılında Meksika Körfezi’ndeki çevre felaketinden sonra BP’ye veda edip Kuzey Irak’taki petrol şirketi Genel Enerji'nin CEO'luk koltuğuna oturan Tony Hayward, yeni bir olumsuz siyasi olay yaşanması durumunda petrol fiyatlarının artabileceğini belirterek, “150 doları görürse şaşırmam” değerlendirmesinde bulundu.

ARZ SIKINTISI YAŞANIYOR
Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet’in de ortaklığı olan Genel Enerji'nin İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil ile CEO Tony Hayward dün Bloomberg HT’de Açıl Sezen’in konuğu oldu. Petrol fiyatlarındaki yükselişi değerlendiren Hayward, fiyatların 150 doları görebileceğini söyledi. Hayward konuyla ilgili olarak, “Politik zorluklar arz tarafında sıkıntılar yaratıyor. Libya’daki, Suriye’deki, Irak’taki politik problemler sıkıntı olarak bize yansıyor. Yeni bir siyasi sıkıntı fiyatı 150 dolara taşıbayilir” diye konuştu.

BİZİM İÇİN KÖTÜ HABER
Yıllardır bu sektörün içinde bulunan Hayward’ın bu kehaneti doğru çıkarsa son 3 aydır üç kez zam ile karşı karşıya kalan Türk tüketicisi için daha da kötü günler geliyor demek. Ham petrolün varil fiyatı 124 dolar iken, Türkiye’de 4.70 liralık bir litre benzinin rafineri çıkış fiyatı 1.69 lira. Dolar kurunun sabit kaldığını varsayarsak, petrolün varil fiyatının 150 dolar olması benzinin farineri fiyatının 2 liraya ulaşması anlamına geliyor. Rafineriden 2 liraya çıkan benzin de pompaya ulaşana kadar ÖTV, KDV, bayi ve dağıtıcı payi ile 5 lirayı aşıyor.

SON ZAMLA ŞAMPİYON OLDUK!
Ham petrol fiyatlarındaki artışların etkisi ile arkaya arkaya gelen zamlar Türkiye'yi akaryakıtta dünya şampiyonluğuna taşıdı. Son zamla birlikte Türkiye'de 1 litre benzinin fiyatı 4.70 liraya yani 1.99 Euro'ya tırmanırken, daha önce Türkiye'nin önünde olan Norveç'te bu rakam 4.62 lirada (1.96 Euro) kaldı. Norveç ile Türkiye arasındaki şampiyonluk yarışı araç sahiplerinin canını yaktı. Akaryakıt fiyatlarındaki artışla birlikte ocak ayında düşüşe geçen tüketim, şubat ayında da devam etti. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası'nın yaptığı ön çalışmaya göre şubat ayında da benzinde tüketim iki haneli bir düşüş sergiledi.

TOP TEN
1-Türkiye 1.99
2-Norveç 1.96
3-İtalya 1.81
4-Danimarka 1.80
5-Hollanda 1.80
6-Yunanistan 1.74
7-Hong Kong 1.71
8-Belçika 1.70
9-Portekiz 1.68
10-İsveç 1.68

Habertürk

Genç yetenekler bir günlüğüne Turkcell yönetimine katıldı

Bilim dünyasını şaşırtan limon ve sarımsak mucizesi!

Afrin'de neler oluyor? Paçavralar indi, hendekler kazılıyor

Kan ağlayan ağacın sırrı ne?

En Çok Okunanlar