• $ 5,5848
  • € 6,2105
  • 270.76
  • 95734.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

3. Havalimanı'nda 6 şirketle 250 milyon euroluk imza  

İGA'yla 6 şirket arasında Kargo Şehri ve Yer Hizmetleri Kampusu için alan tahsis sözleşmesi imzalandı. 250 milyon euroyu bulan dev anlaşma 25 yıllık işletme süresince geçerli olacak. 

İGA Havalimanı İşletmesi AŞ ile 6 şirket arasında Kargo Şehri ve Yer Hizmetleri Kampusu için alan tahsis sözleşmesi imzalandı. 250 milyon euroluk anlaşmalar 25 yıllık işletme süresince geçerli olacak. İstanbul Yeni Havalimanı yönetimiyle şirketler arasında imzalanan anlaşmaya göre, MNG, PTT, Çelebi Hava Servisi, HAVAŞ, Sistem Lojistik ve Bilin Lojistik kargo şehrinde, MNG, Çelebi Hava Servisi ve HAVAŞ ise yer hizmetleri kampüsünde hizmet verecek. Anlaşmanın imza töreninde konuşan İGA Havalimanı İşletmesi AŞ İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, havalimanı inşaatının yüzde 55'inin tamamlandığını söyledi. 

Son dönemin en büyüğü 

Keskin, son dönemde duty-free sözleşmesinin imzalandığını açıkladıklarını anımsattı. Keskin, bu yılın ilk çeyreğinde yeme içme alanlarının ihalesinin tamamlandığını, reklam tahsis alanlarının ihalesine de gelecek günlerde çıkılacağını kaydederek, "Havacılıkta son dönemde imzalanan en büyük anlaşma olarak nitelendirebileceğimiz bir anlaşmayı imzalıyoruz" dedi. 

Kiralamalar %50'ye ulaştı  

Keskin, Türkiye'nin stratejik konumu, THY'nin kargo alanında yaptığı ciddi yatırımlar ve ülkenin gelişen ekonomisinin Türkiye'yi hava kargo taşımacılığında her geçen gün daha da önemli bir merkez haline getirdiğini söyledi. Keskin, şöyle devam etti: "Türkiye'de doğmuş 6 büyük şirketle 250 milyon euroluk tahsis anlaşmaları imzaladık. Şu an itibarıyla geldiğimiz noktada kiralanabilir alanların yüzde 50'sini kiraladık. Bu süreçte yüze yakın firmayla sözleşme yapıldı." 

Fazlar tamamlandığında Hong Kong'u bile geçer! 

Keskin, Atatürk Havalimanı kargo kapasitesinin 2017'nin sonuna kadar 1 milyon tona ulaşmasının beklendiğini belirterek, "Havalimanımız açıldığında 2.5 milyon ton kargo kapasitesine sahip olacak. Şu an dünyanın en büyük kargo hareketine sahip havalimanı, 4.5 milyon tonun biraz üzerinde bir hacme sahip Hong Kong Havalimanı. İstanbul Yeni Havalimanı ise tüm fazları tamamlandığında 5.5 milyon ton kapasiteye sahip olacak" değerlendirmesini yaptı.  

Talebe yetişemiyoruz  

 

Keskin, bir soru üzerine yurtdışındaki kargo firmalarıyla da protokolleri olduğunu belirterek, "Ancak şu anda imza atmak yerli şirketlerimize nasip oldu" dedi. Bazı 'rent a car' firmalarının metrekare kiralama bedelinin yüksek olduğuna dair söylemlerin olduğunun belirtilmesi üzerine Keskin, "Bu firmalar için şu anda gelen talebe cevap vermekte zorlanıyoruz" dedi.

 

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>İstanbul´da öğle saatlerinde başlayan yoğun sağanak yağışın akşam saatlerine kadar etkisini sürdü

Eminönü Yeraltı Çarşısı Sular Altında!

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

İstanbul'dan sağanak görüntüleri!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları