İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.9246
  • 4.8235
  • 165.86
  • 117.216
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

KPSS'li KPSS şartsız sınavsız Mart 2018 memur alımı memur personel alım başvuru şartları nedir?

Kamu kurum veya kuruluşları bünyelerinde bulunan memur personel eksikliğini karşılamak için Mart ayında ilanlar yayımlıyorlar. Bizlerde bu ilanları takip edip sizlere sunuyoruz. İşte Mart ayı kamuya memur personel alımları şöyledir. Şubat ayının bitmesi ile birlikte kamu kurumlarının bir kısmı alım süreçlerini tamamladı. Ancak Mart ayı için yeni ilanlar yayımlanmaya başlandı. Yayımlanan ilanlara göre kamu kurumları bünyelerine binlerce memur personel alımı yapacaklar. Kamu memur personel alımı ilanları, Devlet Personel Başkanlığı, Türkiye İş Kurumu ve Kurumların kendi internet sayfalarındaki mecralarda yayımlanmaktadırlar. Adaylar bu ilanlara başvuru yapabilmeleri için kurumların belirledikleri şartlar doğrultusunda uygun olmaları şarttır. Peki adaylardan hangi şartlar aranır? Kamu kurumları adaylar genel şartlar, Eğitim Şartı, KPSS şartı, YDS şartı, Yaş şartı ve Özel nitelikler gibi şartlar aramaktadırlar. Aşağıda sırası ile bu niteliklere değineceğiz ve sizlerin bu yönde başvuru yapabilmenizi kolaylaştıracağız. KPSS herkesin bildiği gibi memur olmak isteyen adaylar için mutlaka girilmiş olması gereken sınavlardan birisidir. Memur olmak isteyen aday mutlaka her yıl bu sınava giriyor ve yüksek puan almak için neredeyse bir yılını harcıyor. Bu sebeple adaylardan bir çok kamu kurumu KPSS şartı aramaktadır. Adayların ÖSYM tarafından yapılan 2016 veya 2017 yıllarına ait Kamu Personeli Seçme Sınavına girmiş olmaları gerekmektedir. Bu yönde, Lise mezunları KPSSP94, Önlisans mezunları KPSSP93 ve Lisans mezunları KPSSP3 puan türünden puan almış olmaları gereklidir. Kamu kurumlaru taban puan olarak 50, 60, 70 veya 85 puan olarak belirlemektedirler. Buna göre adaylar kurumların belirlediği taban puan seviyesinde puan almış olmaları şarttır.

x

2018 Mart ayı KPSS'li KPSS'siz en az ilköğretim mezunu memur personel alımları başvuru şartları nedir? Ülkemizde bulunan bir çok kamu kurumu veya bir çok kamu kuruluşu memur personel alım faliyetlerini devam ettiriyorlar. Gerek işten çıkan adayların yerine doldurmak amaçlı, Gerek Tercihler ile gerekse açıktan atama yöntemi ile bünyelerindeki memur personel eksikliğini gidermek amaçlı farklı kadro ve niteliklerde çok sayıda alım yapıyorlar. Aşağıda sizlere vereceğimiz bilgiler doğrultusunda sizde Mart ayında iş sahibi olabileceksiniz. Mart ayı kamuya memur personel alımı ilanlarına başvuru yapan adaylar mutlaka başvuru süreleri içerisinde başvuru yapmaları şarttır. Buna göre adayların yayımlanan ilanı dikkatli olarak incelemeleri ve başvuru sürelerini takip etmeleri gereklidir. Kurumlara başvurular, Şahsen, Posta, e-posta ve İnternet ortamında gibi şekillerde başvuru yapılmaktadır. Başvuru yöntemi mutlaka yayımlanan ilanda belirtilemekte ve adaylardan bazı belgeler istenmektedir. Başvurular mutlaka bu belgeler ile birlikte yapılır. Kurumların bir çoğu KPSS şartı arasa bile bazı kurumlar alımlarında adaylardan Kamu Personeli Şartı aramıyorlar. Özellikle Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Türkiye Yazma Eserler Kurumu, Çeşitli Bankalar, Çeşitli belediyeler ve çeşitli üniversiteler adaylardan KPSS şartı aramıyorlar.

MART AYINDA KAMUYA BİNLERCE KİŞİ ALINIYOR!

Şubat ayının bitmesi ile birlikte kamu kurumlarının bir kısmı alım süreçlerini tamamladı. Ancak Mart ayı için yeni ilanlar yayımlanmaya başlandı. Yayımlanan ilanlara göre kamu kurumları bünyelerine binlerce memur personel alımı yapacaklar. Kamu memur personel alımı ilanları, Devlet Personel Başkanlığı, Türkiye İş Kurumu ve Kurumların kendi internet sayfalarındaki mecralarda yayımlanmaktadırlar. Adaylar bu ilanlara başvuru yapabilmeleri için kurumların belirledikleri şartlar doğrultusunda uygun olmaları şarttır. Peki adaylardan hangi şartlar aranır? Kamu kurumları adaylar genel şartlar, Eğitim Şartı, KPSS şartı, YDS şartı, Yaş şartı ve Özel nitelikler gibi şartlar aramaktadırlar. Aşağıda sırası ile bu niteliklere değineceğiz ve sizlerin bu yönde başvuru yapabilmenizi kolaylaştıracağız.

ADAYLARDAN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

Genel Şartlar: Kamu kuumları adaylardan mutlaka genel olarak 657 sayılı devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartları taşımalarını istemektedirler. 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum bulunmamak, Herhangi bir suç hükümlülüğü bulunmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi bulunmamak gibi niteliklerdir.

Eğitim Şartı: Eğitim şartı olarak adaylardan, Alımı yapılacak boş kadro veya pozisyon için adaylar mutlaka belirtilen eğitim seviyesinde olmak zorundadırlar. Buna göre adayların en az ilköğretim mezunu olmak şartı ile, Lise mezunu, Önlisans Mezunu veya Lisans mezunu olmaları gereklidir. İlköğretim ilanları için başvuru yapacak adaylar, Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı veya Türkiye İş Kurumu ilanlarını inceleyebilirler. Kara Kuvvetler Komutanlığı 2018 yılı için alımını yapacağı Sözleşmeli Er ve uzman erbaş ilanı için en az ilköğretim mezunu olmak şartı aramaktadır.

Bunun dışındaki kamu kurumlarına başvuru yapacak adaylar en az lise mezunu veya en az önlisans mezunu olmak zorunludur. Lisans mezunlarından, 4 yıllık eğitim veren alımımı yapılacak ilgili alan için eğitim görmüş veya buna denkliği olan ve YÖK onaylı yurtdışı yükseköğretim kurumlarındna mezun olmuş olmaları gereklidir.

Yaş Şartı: Adayların bir çoğu malsefki yaş şartından çok şikayetçidirler. Buna göre Milli SavunmamBakanlığı 27 yaşını doldurmamış olmak ve diğer kamu kurumları 35 yaşını doldurmamış olmak şartı ile alım yapmaktadırlar. yaş şartları gennelikle ilanın yayımlandığı tarihten veya son başvuru gününe göre hesaplanmaktadırlar.

YDS Şartı: Bazı kamu kurumları adaylardan alımı yapılacak alan için ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dİl Sınavından ingilizce veya diğer dillerden puan almış olmak şartı arıyorlar. YDS şartı her ilan için geçerli olmayıp buna ilanın detaylarından ulaşabilirsiniz.

KPSS ŞARTI:

KPSS herkesin bildiği gibi memur olmak isteyen adaylar için mutlaka girilmiş olması gereken sınavlardan birisidir. Memur olmak isteyen aday mutlaka her yıl bu sınava giriyor ve yüksek puan almak için neredeyse bir yılını harcıyor. Bu sebeple adaylardan bir çok kamu kurumu KPSS şartı aramaktadır. Adayların ÖSYM tarafından yapılan 2016 veya 2017 yıllarına ait Kamu Personeli Seçme Sınavına girmiş olmaları gerekmektedir. Bu yönde, Lise mezunları KPSSP94, Önlisans mezunları KPSSP93 ve Lisans mezunları KPSSP3 puan türünden puan almış olmaları gereklidir. Kamu kurumlaru taban puan olarak 50, 60, 70 veya 85 puan olarak belirlemektedirler. Buna göre adaylar kurumların belirlediği taban puan seviyesinde puan almış olmaları şarttır.

KPSS Şartı Olmadan Alım:

Kurumların bir çoğu KPSS şartı arasa bile bazı kurumlar alımlarında adaylardan Kamu Personeli Şartı aramıyorlar. Özellikle Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Türkiye Yazma Eserler Kurumu, Çeşitli Bankalar, Çeşitli belediyeler ve çeşitli üniversiteler adaylardan KPSS şartı aramıyorlar.

GİRİŞ SINAVI:

Kamu Kurumlarının neredeyse hepsi adayları kadroya almadan önce Giriş Sınavı sistemi uygulamaktadırlar. Buna göre adayların başvuru yapmasının ardından kurum tarafından yapılan incelemeye göre adayları sıralamaya alarak kadro sayısının kat sayısı kadar aday ınava çağırılmaktadırlar. Bu Sebeple adayların burada KPSS puan durumu çok önem taşımaktadır. Başvuru yapan adaylarn KPSS puan durumu esas alınarak yapılan sıralama sonucuna göre kurumlar sonuçları kendi internet sayfalarında yayımlamaktadırlar.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Mart ayı kamuya memur personel alımı ilanlarına başvuru yapadak adaylar mutlaka başvuru süreleri içerisinde başvuru yapmaları şarttır. Buna göre adayların yayımlanan ilanı dikkatli olarak incelemeleri ve başvuru sürelerini takip etmeleri gereklidir. Kurumlara başvurular, Şahsen, Posta, e-posta ve İnternet oratmında gibi şekillerde başvuru yapılmaktadır. Başvuru yöntemi mutlaka yayımlanan ilanda belirtilemkte ve adaylardan bazı belgeler istenmektedir. Başvurular mutlaka bu belgeler ile birlikte yapılır.

 

MART AYI İŞKUR İLANLARI 

İŞKUR aracılığıyla yayımlanna 10 bin 283 personel alımının kadro dağılımında en çok alım yapılan pozisyonlar şu şekilde;

Beden İşçisi (Genel)     21892
Temizlik Görevlisi 4363
Satış Danışmanı / Uzmanı     3546
Güvenlik Görevlisi        3250
Garson (Servis Elemanı)        2935
Makineci (Dikiş)   2200
Turizm Ve Otelcilik Elemanı   2153
Reyon Görevlisi   1546
Pazarlamacı        1482
Ön Muhasebeci   1336
Şoför (Yolcu Taşıma)    1318
Sevkiyat Görevlisi         1313
Gaz Altı Kaynakçısı      1247
Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi         1119
Şoför-Yük Taşıma        1091
Kasiyer       999
Büro Memuru (Genel)   963
Proses İşçisi        889
Konfeksiyon İşçisi         874
Beden İşçisi (İnşaat)     801
Elektrikçi (Genel) 780
Ambar/Depo Görevlisi  746
Müşteri Temsilcisi         688
Bulaşıkçı (Stevard)       662
CNC Torna Tezgahı Operatörü         652
Figüran      650
Aşçı Yardımcısı   646
Aşçı  638
Forklift Operatörü 584
Kalite Kontrolcü   556
Perakende Satış Elemanı (Gıda)         525
Paketleme işçisi  511
Diğer Aktörler Ve Sahne Yöneticileri 500

BAŞVURU

İŞKUR aracılığıyla yapılan persoel alımlarına adaylar en kolay internetten başvuru yapabilir. İŞKUR üyeliği olan adaylar, aşağıdaki bağlantı adresini kopyalayarak yeni sekmede açabilir ve başvuru yapmak istediği pozisyonu tıklayarak ilanlara göz atabilir. İlanlara başvurular bu ekran üzerinden yapılacaktır.

https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsMeslek.aspx

 

 

 

 

Hatay- Azez cephesi birleşti

Afrin´de iki hat birleşti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Karadeniz Çevre Yolu için 1,6 milyarlık yatırım

TSK'ya 2 Anka-S daha teslim edildi

En Çok Okunanlar