İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.8101
  • 4.6578
  • 163.26
  • 115.147
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Öğretmenlik, hemşirelik 2018 ÖSYM lisans programları yeni üniversite puan türleri YKS TYT

ÖSYM tarafından 2018 yılı puan türleri tablosu yayınlandı. Bu tabloya bakarak yükseköğretim lisans programlarının hangi türlerle öğrenci kabul ettiğini görebilirsiniz. Mühendislik, tıp, öğretmenlik, hukuk, hemşirelik, endüstriyel tasarım gibi bölümlerin puan türleri de listede. ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplarına eklemeler yaptı. Yeni eklemelerle birlikte yeni üniversitemi YKS’nin (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) puan türleri de belli oldu. Adaylar hangi puan türüne göre tercih yapacağını bu tabloya göre belirleyecek. ÖSYM sitesinden 2018 yılı yükseköğretim lisans programları puan türleri tablosu da pdf olarak yayınlandı. Hangi bölüm hangi puan türüne göre öğrenci alıyor, mühendislik, tıp, öğretmenlik, hukuk ve diğer bölümlerin puan türleri ne? Sayısal, eşit ağırlık, sözel ve dil puanlarına göre öğrenci olan lisans programlarının tam listesi yayınlandı. Aşağıdaki linke tıklayarak tüm bölümlerin puan türlerini görebilirsiniz.

ÖSYM tarafından 2018 yılı yükseköğretim lisans programları puan türleri tablosu yayınlandı. Üniversite sınavında hangi bölüm hangi puan türüyle öğrenci alıyor? Puan türlerine göre üniversite bölümleri tablosu. Yükseköğretim Kurumları Sınavının tarihi MEB’in eğitim-öğretim takviminde okulların kapanış tarihi dikkate alınarak belirlenmiştir. Sınavın birinci oturumu (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumu 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Yabancı Dil oturumu ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılacaktır. Yükseköğretim Kurulunca, "Adayların lisans programlarına sözel,  sayısal, eşit ağırlık ve dil puanı ile yerleştirilebileceği, bu puan türlerinin  de 2017 LYS puan türleri ile ilişkilendirildiğinde, TS-Sözel, MF-Sayısal, TM-Eşit  Ağırlık, Dil-Dil olacağı daha önce bildirilmişti. Her bir program için hangi puan  türü ile yerleşilebileceği ile ilgili tüm programların yer aldığı ayrıntılı bir  tablo yayınlanacak mıdır?" sorusuna yanıt olarak, "Yükseköğretim Lisans  Programları-Puan Türü" tablosu da yayımlandı. Tabloda sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanı ile öğrenci alan  yükseköğretim lisans programlarına ilişkin detaylı bilgiler yer alıyor.

YKS BAŞVURU ÜCRETİ İÇİN TIKLAYINIZ

Üniversite yükseköğretim lisans programı puan türleri

YKS TYT ÖRNEK SORULARI İÇİN TIKLAYIN

YENİ ÜNİVERSİTE SINAVI YKS-TYT SON DAKİKA GELİŞMESİ İÇİN TIKLAYINIZ

YÜKSEKÖĞRETİM SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Yükseköğretim Kurumları Sınavının tarihi MEB’in eğitim-öğretim takviminde okulların kapanış tarihi dikkate alınarak belirlenmiştir. Sınavın birinci oturumu (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumu 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Yabancı Dil oturumu ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılacaktır.

ÜNİVERSİTE YERLEŞTİRMELERİ İÇİN PUAN TÜRLERİ 

Yükseköğretim Kurulunca, "Adayların lisans programlarına sözel,  sayısal, eşit ağırlık ve dil puanı ile yerleştirilebileceği, bu puan türlerinin  de 2017 LYS puan türleri ile ilişkilendirildiğinde, TS-Sözel, MF-Sayısal, TM-Eşit  Ağırlık, Dil-Dil olacağı daha önce bildirilmişti. Her bir program için hangi puan  türü ile yerleşilebileceği ile ilgili tüm programların yer aldığı ayrıntılı bir  tablo yayınlanacak mıdır?" sorusuna yanıt olarak, "Yükseköğretim Lisans  Programları-Puan Türü" tablosu da yayımlandı. Tabloda sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanı ile öğrenci alan  yükseköğretim lisans programlarına ilişkin detaylı bilgiler yer alıyor.

Yeni Sistemin Temel Özellikleri

* Daha yalın, sade ve kolay bir sistem,

* Sınav puan türleri 18'den 5'e indirildi

* Sınav 5 hafta sonundan 1 hafta sonuna çekilmiş, 6 oturumdan 3 oturuma indirilmiştir.

* Türkçe ve matematik'in merkezde olduğu temel Yeterlilik esaslı değerlendiren bir sistem

* Mesleki eğitimi önemseyen ve bu kapsamda tek bir puanla farklı MYO programlarını tercih etmeye imkan veren bir sistem,

* Ortaöğretim kazanımlarını ve sürecini odağına alan ve önemseyen bir sistem,

* Önceki sistemde ortaöğretim üzerinde 4 ay baskı oluşturarak eğitimi aksatan olumsuzluğu ortadan kaldıran bir sistem

* Öğrenciler üzerindeki sınav kaygısının etkilerini azaltan bir sistem.

ÜNİVERSİTE SINAVI SORULARI NASIL OLACAK?

Üniversiteye girişte uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumuna ilişkin örnek soru kitapçığına ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşılabilecek.

ÖSYM'nin internet sitesinde, üniversiteye girişte gelecek yıl uygulanacak YKS'nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) ilişkin örnek soru kitapçığı yayımlandı. Kitapçıkta, Türkçe ve matematikten 40'ar, sosyal bilimlerden 25, fen bilimlerinden 20 olmak üzere toplam 125 soru bulunuyor.

2018 YKS'nin birinci oturumu olan TYT, 23 Haziran'da, ikinci oturum ile Yabancı Dil testi de 24 Haziran'da yapılacak.

Başvuruların 1-21 Mart'ta, geç başvuruların ise 4 Nisan'da yapılacağı YKS'nin sonuçları 31 Temmuz'da açıklanacak.

Adaylar örnek kitapçığa "www.osym.gov.tr" adresinden ulaşabilecek.

ÖRNEK SORULARA NEREDEN BAKABİLİRİM?

ÖSYM'nin resmi internet sitesinin duyururlar kısmından örnek soruların tamamına ulaşabilirsiniz.

SORU KİTAPÇIĞININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

YKS TYT ÖRNEK SORULAR

1. Yahya Kemal’in şiirlerini bir araya Kendi Gök Kubbemiz, adını bir şiirin başlığından değil, bir mısradan . Bu cümlede boş bırakılan yerlere aşağıdakilerden hangisi sırasıyla getirilmelidir?

A) toplayan – veriyor

B) birleştiren – esinleniyor

C) getiren – alıyor

D) derleyen – çağrıştırıyor

E) kapsayan – getiriyor

2. Ne olursa olsun (Her durumda), söylenmek

 I

istenen şeyi anlatacak tek bir sözcük,

canlandıracak (pekiştirecek) tek bir fiil,

 II

nitelendirecek tek bir sıfat vardır. İşte insan bu

sözcüğü, bu fiili, bu sıfatı buluncaya kadar

uğraşmalıdır (çabalamalıdır). Yaklaşık olanla

 III

kesinlikle (asla) yetinmemeli, hiçbir hileye,

 IV

güçlüğü yenmek (zorluğu aşmak) için sahte

 V

dil oyunlarına başvurmamalıdır.

Bu parçada numaralanmış sözlerin hangisi, ayraç içinde verilen açıklamayla anlamca uyuşmamaktadır?

A) I

B) II

C) III

D) IV

E) V

YKS SINAV SÜRESİ NE KADAR?

YÖK, öğrencilerin konsantrasyonunu göz önüne alınarak TYT’yi 2 oturuma böldü. Sınavda soru sayısı 80’den 120’ye çıkarken sınav süresi de 90’dan 135 dakikaya çıktı.

YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

YKs’ye başvurular 1-21 Mart arasında yapılacak. ÖSYM tarafından, “2018 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi” duyuruldu. Buna göre, 23-24 Haziran 2018’de yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları, 1 Mart-21 Mart 2018’de alınacak. Sınav sonuçları, 31 Temmuz’da açıklanacak.

 

 

 

“PKK’lı Hasan Demir Giresun’da işte böyle teslim oldu”
Öte yandan, geçtiğimiz Aralık ayında Giresun

Yakalanan terörist itiraf etti: Ben teröristim

Bilim dünyasını şaşırtan limon ve sarımsak mucizesi!

En Çok Okunanlar