• $ 5,7717
  • € 6,4003
  • 277.213
  • 95394.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Soğuk gerilim Ay'a taşınıyor

ABD ve Rusya arasındaki uzay yarışı hız kesmeden sürüyor. ABD Başkanı Trump'ın Yıldız Savaşları Projesi'ni raftan indirmesi sonrası iki ülkeden de Ay'da üs kurmaya yönelik adımlar atılacağı haberleri geldi.


ABD'nin eski Başkan Ronald Reagan'ın Yıldız Savaşları Projesi'ni raftan indirmesi sonrası ABD-Rusya arasındaki rekabet Ay'a taşındı. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Başkanı Jim Bridenstine, Ay'a bir üs kurma planları olduğunu açıkladı.

Webtekno'nun haberine göre, Bridenstine, talimatın doğrudan ABD Başkanı Donald Trump tarafından verildiğini ve her iki partinin de bunu desteklediğini söyledi.

İLK RUS ÜSSÜ 2035’TE

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) çatısı altındaki TsNIIMash Makine İnşa Araştırma Enstitüsü’ne ait bir belgede ise, Rus kozmonotların 2031’de Ay’a ilk kez ayak basacağı belirtildi.

Ay’a götürülmesi planlanan Rus kozmonotlar, Rusya Bilimler Akademisi’nin verdiği görevleri yerine getirecek. Ay’daki ilk Rus üssünün inşasına ise 2034 yılında başlanacak, proje 2035’te devam edecek.

ABD UZAY ORDUSU KURUYOR

ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz Haziran ayında ABD Silahlı Kuvvetleri'nin 6. kolu olarak uzay gücü kurulması için talimat verdiğini duyurmuş, "Uzayda Amerikan hakimiyetine sahip olmak zorundayız'' diyerek, uzayı fethedilecek yeni sınır ilan etmişti. Trump, Aralık ayında ise Uzay Kuvvetleri Komutanlığı'nın kurulması için gerekli tasarıyı imzalamıştı.

YILDIZ SAVAŞLARI

Eski ABD Başkanı Ronald Reagan, ABD'yi Sovyet füze tehdidine karşı korumak için "Yıldız Savaşları" olarak adlandırılan projeyi hayata geçirmişti. Sovyetlerin uzun menzilli stratejik füzelerini, uzaydan atılacak füzelerle etkisiz hale getirme çalışmalarını içeren bu proje ile Sovyetler’in kıtalararası stratejik füzelerdeki üstünlüğünün kırılması hedefleniyordu.

(YENİ ŞAFAK)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Rusya Savunma Bakanlığı, S-300 Favorit hava savunma sistemini, füze saldırılarına karşı test etti

Rusya S-300´ü Füze Saldırılarına Karşı Test Etti

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Abant Gölü'nden daha büyük olacak... Doğaseverleri büyülüyor

Bir bölümü ziyarete açıldı turist akınına uğradı