HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

'Kırgızistan'ın Avrasya Gümrük Birliği'ne girmesi hızlandırılmalı'

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan'ın Gümrük Birliği'ne dahil edilmesinin hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, iki günlük resmi bir ziyaret için Kazakistan'ın başkenti Astana'ya geldi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından askeri törenle karşılanan Atambayev'e, Nazarbayev tarafından ekonomik işbirliği sözü verildi.
       
İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından basın mensuplarının açıklama yapan iki lider, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve daha fazla işbirliği temennilerini dile getirirken, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Kırgızistan'ın Rusya, Belarus ve Kazakistan arasında oluşturulan Gümrük Birliği'ne dahil edilmesinin hızlandırılması gerektiğini söyledi.
        
Avrasya ülkeleri arasında tek bir ekonomik alanın oluşturulması için görüş birliğinin sağlandığını ifade eden Nazarbayev, Kırgızistan'ın da bu sürece dahil olacağını, diğer ülkelerle ekonomik entegrasyonun hızlandırılması için öncelikle Gümrük Birliği'ne üyeliğinin hızlandırılması gerektiğini vurguladı.
        
Kırgızistan'ın Gümrük Birliği'ne üye olması için parlamentosundan 60'tan fazla yasa değişikliğini geçirmesi gerektiğine dikkati çeken Nazarbayev, bunun uzun bir süreç alacağını, bu nedenle Kazak uzmanların, Kırgızistan yönetimine yardımcı olabileceğini ifade etti.
        
Kazakistan'ın daha önce aynı süreçleri yaşadığını ve deneyimi bulunduğunu anlatan Nazarbayev, Kırgızistan'ın Gümrük Birliği'ne üyelik süreci ile Avrasya Ülkeleri ile ekonomik entegrasyonunun hızlandırılmasında destek olacaklarını kaydetti.
        
Nazarbayev, Atambayev ile yaptığı görüşmeler sonunda Kırgızistan ile Tarım, Ulaştırma, Enerji gibi alanlarda işbirliği kararı aldıklarını daha önce oluşturulan Kazakistan-Kırgızistan Yüksek Devlet Konseyi'nin çalışmasını 2012 sonuna kadar sürdüreceğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Kırgızistan ile olan ticaret hacminin de bu yıl 1 milyar dolar olarak gerçekleşmesinin hedeflendiğini vurguladı.
        
Nazarbayev, dün Kazakistan'ın Karaganda şehrinde meydana gelen bir trafik kazasında hayatını kaybeden Kırgızistan vatandaşları için başsağlığı dileğinde bulundu.
        
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev de Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'e verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti. Kazakistan ile Kırgızistan'ın iki komşu ülke olmanın yanı sıra ortak tarih ve kültüre de sahip olduklarını söyleyen Atambayev, Bişkek'in en işlek bir caddesine büyük Kazak düşünürü Abay'ın bir anıtını dikeceklerini kaydetti.

AA
 

Haber Turu

HDP'li Demirtaş ve Yüksekdağ ifadeye çağrıldı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca ...

PKK’lılarla halay çeken üniversiteli gözaltında

Balıkesir Onyedi Eylül Üniversitesi’nde eğitim gören 21 yaşındaki Ş.A., Diyarbakır-Bitlis arasında dün yol kesip araçlar...

Özel Harekat'a sürpriz ziyaret

Azerbaycan İçişleri Bakanı Ramil Usubov, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile FETÖ'nün darbe girişimi sırasında bombalanan Gölb...