İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,5682
  • 3,9991
  • 144,12
  • 97.713
Reklamı Kapat

Davutoğlu'ndan NATO'ya Suriye brifingi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO'lu meslektaşlarına Suriye yönetiminin Annan planıyla elde ettiği şansı kötüye kullandığını söyledi.

Diplomatik kaynaklar, Davutoğlu'nun NATO dışişleri ve savunma bakanlarının İttifak'ın 20-21 Mayıs'taki Şikago zirvesi hazırlıklarını ele aldıkları çalışma yemeğinde, resmi gündemde olmamasına rağmen Suriye konusunu açarak, ayrıntılı bir brifing verdiğini bildirdi.
        
Davutoğlu, Suriye ordusunun ateş açarak, Türkiye sınırında yaptığı ihlali, Esed rejiminin katliamından kaçarak, Türkiye'ye gelen 25 bine yakın Suriyelinin misafir edildiği çadır kentleri ve Suriye ordusunun ülkenin farklı bölgelerinde sivillere yönelik süren saldırıları harita kullanarak slayt gösterisiyle aktardı.
        
Davutoğlu'nun ayrıntılı sunumundan etkilenen bazı bakanların Suriye'deki durumun ciddiyetini daha iyi anladıklarını belirttikleri öğrenildi.
        
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, dün NATO karargahında düzenlediği basın toplantısında, "(Suriye'deki) bu çatışma NATO'nun sınırında gerçekleşiyor. Geçen hafta Türkiye ve Lübnan topraklarına sınır ötesinden ateş açıldı. NATO müttefikimiz Türkiye cömertçe ağırladığı sığınmacı akını yanında Suriye ateşinde kendi topraklarında iki kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle halihazırda zarar gördü. Gelişmeler karşısında çok yakın temasta olmaya devam edeceğiz" demişti.
        
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de Türkiye'nin NATO anlaşmasının dördüncü ve beşinci maddelerini işleterek, dış tehdit ya da saldırı altında olduğu şeklinde bir taleple gelmesi halinde ne yapacaklarının sorulması üzerine, "Eğer herhangi bir müttefikimizden güvenlik durumuyla ilgili danışma talebi gelirse çok açık kurallarımız var ve stratejik konseptimizde bunlar açıkça düzenlenmiş. Herhangi bir NATO üyemizin gündeme getireceği her konuda danışmalara hazırız. Fakat şu ana dek herhangi bir talep almadık. Süreci yakından takip etmeyi ve gözlemlemeyi sürdürüyoruz" ifadesini kullanmışı.
        
Davutoğlu, NATO toplantısının ardından Fransa'nın davetiyle Paris'te düzenlenecek "Suriye halkının dostları" toplantısına katılacak. Türkiye ve evsahibi Fransa'nın yanı sıra ABD, Almanya, Katar, Suudi Arabistan, Fas, Ürdün, Mısır, İngiltere, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Tunus'un da katılması beklenen toplantıda Suriye'deki son gelişmeler ve insani yardım konusu ele alınacak.

AA
 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, şu ana kadar AK Parti’den ihraç edilenlerin sayısını a

AK Parti'den ihraç edilenlerin sayısı belli oldu!

Aç karnına su içmenin faydaları saymakla bitmiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a NATO zirvesi nedeniyle gittiği Belçika'da yoğun ilgi

Emekliye yeni maaş formülü! İşte daha çok kazandıracak yöntemler...

En Çok Okunanlar