İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.8229
  • 4.6676
  • 164.17
  • 114.283
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Almanya batarsa Avrupa çöker

Avrupa'da siyasetin taşları haftasonu yapılacak seçimlerle yeniden oynayacak.

Avrupa'nın siyasi coğrafyası bu hafta yapılacak seçimlerle yeniden çizilecek. Krizden kurtulamayan Avro Bölgesi'nde politika yeniden şekilleniyor. Avro Bölgesi'nde yapılacak dört seçimle politik harita yeniden şekillenecek. Küresel krizin yaralarını bir türlü saramayan Avrupa'da hükümetler bir bir devrilirken, pazartesi günü piyasalar çok farklı bir güne uyanacak. Rahat yaşamının bedelini ağır şartlarla ödemeye çalışan resesyon yorgunu Yunanistan, bu pazar sandığa gidiyor.

KOALİSYON BEKLENTİSİ

Anketlerde net bir tablo hâlâ ortaya çıkmış değil, buna paralel olarak koalisyon hükümeti kurulması beklentisi yoğunluk kazanıyor. Daha önce birden fazla kurtarma çalışmasına sahne olan Yunanistan'da Troyka, hükümet yetkililerinden yazılı olarak tam uyum kararı istemiş ilk etapta karşı çıkılsa da fazla seçenek olmadığı anlaşılınca yazılı beyanlar iletilmişti. Yeni gelecek koalisyon hükümetinin bu şartlara uyup uymayacağı merak edilirken, sonuç piyasalar için hayati önem taşıyor. Piyasalar, Yunanistan'ı hâlâ en büyük risk olarak görüyor.

POLİTİK TANSİYON YÜKSEK

Bir diğer önemli seçim alanı çetin bir rekabetin gözler önüne serildiği Fransa. Fransa'da pazar günü yapılacak seçimlerde anketler Sosyalist aday François Hollande'ı lider olarak gösteriyor. Birkaç gün içinde Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'den ciddi bir atak gelemezse, 1981'den bu yana ilk kez Fransa halkı sosyalist bir cumhurbaşkanı seçmiş olacak. Avro Bölgesi borç krizi başladığı günden beri Almanya ile aynı kulvarda kol kola yürüyen Fransa için bundan sonrası daha farklı olacak. 22 nisanda yapılan ön seçimlerde niyetini bir kez daha net bir şekilde ortaya koyan Hollande, kemer sıkma yerine büyüme için çalışacağını yineledi. Geçen aylarda AAA olan notunu S&P tarafında kaybeden Fransa'da yeni yönetimin Merkozy imajını paramparça ederek yeniden müzakerelere başlaması bekleniyor.

MERKEL'E DARBE

Haftasonu yapılacak diğer iki seçimden biri Almanya'da gerçekleşecek. Kuzey Almanya'da yapılacak devlet seçimlerinde Başbakan Angela Merkel'e sembolik bir darbe gelebileceği konuşuluyor. Bir diğer seçim ise krizde zor günler yaşayan bir başka ülke olan İtalya'da gerçekleşecek. İtalya'da yapılacak olan yerel seçimler politik tansiyona dair sinyal verecek.

POLİTİK RİSK EKONOMİYİ DE ETKİLEYECEK
Ekonomistler Avrupa'da büyük politik risk gördüklerini dile getirerek, ekonomi üzerinde seçimlerin belirsizliği arttırdığını ve siyasi sarkaçın sallanmaya devam ettiğini belirtti. Piyasalar için en büyük risk olmayı sürdüren Yunanistan'da, kemer sıkma programına bağlılığın devam edip etmeyeceğinin bilinmemesi ciddi bir endişe oluşturuyor.

SON 3 YILIN EN KESKİN DÜŞÜŞÜ

Öte yandan, Avro Bölgesi'nde özel sektör nisanda öngörülenden çok daha büyük bir daralma gösterdi. Markit'in Avro Bölgesi satın alma müdürleri endeksi martta 49.2 iken nisanda 46.7'ye düştü. Bu endekste gösterge 50'nin altına düştüğünde daralmaya işaret ediyor. Bu, endekste geçen ekimden bu yana gözlenen en büyük düşüş olduğu gibi, son üç yılın da en keskin düşüşü oldu. Markit, bu düşüşü yeni işletme sayısında belirgin azalma ve imalat sektöründe ihracatın zayıflamasına bağladı.

ALMANYA'DA BÜYÜME DURDU

İtalya'nın imalat ve hizmet sektörlerinde üretim son üç yılın en düşük seviyesinde seyrederken, Avrupa'nın motor gücü olan Almanya'da da stagnasyona doğru kaydı. Özellikle, Almanya'da büyümenin durduğu, Fransa'nın da İtalya ve İspanya'daki ekonomik iniş kervanına katıldığını vurgulanıyor.

Merkozy'nin bu fotoğrafı pazar günü tarih olabilir
Borç krizinden çıkışta kafa kafaya veren Sarkozy ile Merkel'in sık sık objektiflere yansıyan bu görüntüsü ve soyisimlerinden türetilen "Merkozy", pazar günkü seçim sonuçlarında ibrenin Hollande'ı göstermesiyle tarih olabilir. Alman Hükümet Sözcüsü George Streiter, Almanya'nın haftasonu yapılacak seçimlerde iktidara gelmesi beklenen Hollande'dan korkmadığını belirtti. Streiter, "Böyle bir korku hiçbir zaman söz konusu olmadı. Siyasi sorumluluklarımızın bilincindeyiz" dedi. Streiter, hafta sonu yapılacak Yunanistan seçimlerinden de istikrarlı bir hükümetin çıkmasını ümit ettiklerini söyledi.


 

Genç yetenekler bir günlüğüne Turkcell yönetimine katıldı

Bilim dünyasını şaşırtan limon ve sarımsak mucizesi!

Afrin'de neler oluyor? Paçavralar indi, hendekler kazılıyor

Kan ağlayan ağacın sırrı ne?

En Çok Okunanlar