• $ 5,7735
  • € 6,5209
  • 243.507
  • 99.835
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'ABD, Avrupalı müttefikleriyle Suriye'nin kuzeyinde tampon bölge kurmayı planlıyor'

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Suriye'nin kuzeydoğusunda Avrupalı müttefik ülkelerle birlikte bir tampon bölge kurulması üzerinde çalıştığı ifade edildi.

x

Washington Post (WP) gazetesinin ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberine göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), henüz hiçbir ülke birlik göndermeyi önermese de, Suriye'nin kuzeydoğusunda tampon bölge kurma planları üzerinde çalışmaya başladı.

Plana göre Avrupalı ülkelerin 1500 asker göndereceğini belirten kaynaklar, bunun gerçekleşmesi halinde Trump'ın 200 ABD askerini bu bölgede bırakmak istediğini söyledi.

'İNGİLTERE, FRANSA VE ALMANYA'NIN YER ALMASI BEKLENİYOR'

Haberde, "ABD'li birlik, keşif, komuta ve idare konularında yardım sunacak. Şu an için NATO bayrağı altında yeni bir misyonun kurulup kurulmayacağı belli değil ancak İttifak içinden İngiltere, Fransa ve Almanya'nın tampon bölgede yer alması bekleniyor" dendi.

WP, ABD'li Senatör Lindsey Graham'in Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı söz konusu planla ilgili açıklamasını da aktardı.

Buna göre Graham, "Başkan Trump sizden yardım talep ettiğinde, 'evet' diyeceğinizi umuyorum. Planı Trump'la konuştum. ABD'li yetkililer konferans sırasında Avrupalı müttefiklerini plana dahil olmaya çağıracak" dedi.

Eğer bir eylem planları olmazsa, Türkiye'nin Suriye'ye gireceğini ve YPG'ye karşı operasyon düzenleyeceğini kaydeden Graham, Batı'nın Suriye'de büyük bir iş çıkaran Kürt güçleri korumaktan sorumlu olduğunun altını çizdi.

(Sputnik)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Beylikdüzü Yakuplu Mahallesinde 5 katlı binanın zemin katındaki mutfakta bilinmeyen bir nedenle yang

Beylikdüzü’nde can pazarı, itfaiye son anda yetişti

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Preslenmiş varil içerisinde erkek cesedi bulundu

Yeni Zelanda Başbakanı Peygamberimizin hadisi ile seslendi

Maksat Yarışmak Olsun - 21 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019