HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

'Abbasi'ye olaylarında, tek bir mermi dahi atmadık'

Mısır'ın başkenti Kahire'de yaşanan çatışmaların ardından basın toplantısı düzenleyen iktidardaki Yüksek Askeri Konsey Üyesi General Muhammed El Asar, Abbasiye'deki olaylarda ordunun "tek bir mermi dahi atmadığı"nı söyledi.

Abbasiye olaylarının, kritik ve talihsiz bir zamanda geldiğini anlatan Yüksek Askeri Konsey Üyesi El Asar, göstericilerin isteği olan sivillere güç devrinin, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen ardından, 30 Haziran'dan önce gerçekleşeceğini ve askerin bu konuda kararlı olduğunu ifade etti.
 
Yüksek Askeri Konsey'in ülkede geçiş sürecini uzatmayı hedeflemediğinin de altını çizen Asar, "Silahlı kuvvetler Mısır halkına aittir" dedi. Seçimlerin şeffaf bir ortamda geçeceğini söyleyen El Asar, "Eğer seçimlere hile katılacak olsa meclis seçimlerinde şeffaf sonuç olmazdı" dedi.

"Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hile yapılacağı" yönündeki söylentilerin iftira olduğunu savunan El Asar, cumhurbaşkanı adaylarına eşit mesafede olduklarını kaydederek, 23-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerine yerel ve uluslararası gözlemcilerin davet edildiğini hatırlattı.
 
Sadece Mısır halkının gelecek cumhurbaşkanın ismini belirleyeceğini anlatan Yüksek Askeri Konsey Üyesi General Muhammed El Asar, barışçıl her türlü gösteriye bir itirazlarının olmayacağını dile getirerek, ülkede huzur ve asayişi bozanlara karşı müsamaha göstermeyeceklerini vurguladı.

Asar, silah taşıyanların ve ülkede huzuru bozanların kendilerinden korkması gerektiğini söyleyerek, huzurun bozulmasına müsaade edilmeyeceğini dile getirdi.

Abbasiye gösterilerinden dolayı Kahire Borsası'nın, bir günde 4 milyon Cüneyh (1.2 Milyon Türk Lirası) kaybettiğini ileri süren General Muhammed El Asar, çatışmaların, ülke ekonomisini tehdit ettiğini anlatarak, vatandaşlardan kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

Asar, Mısır ile ilgili dış politika konularına da değinerek, Suudi Arabistan ile Mısır'ın tarihi dostluğu bulunduğunu bildirdi. AA

Haber Turu

Halk darbeyi FET֒nün yaptığından emin

ORC’nin yaptığı ankete göre halkın % 95’i darbe girişimini FET֒nün yaptığına inanıyor. FETÖ operasyonlarına destek vere...

İşte Fuat Avni’nin trol çetesi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün Twitter'da propaganda aracı olarak kullandığı "Fuat Avni" hesabına istihbarat...

İlklerin YAŞ’ında gündem terfiler

15 Temmuz FET֒cü darbe girişiminden 2 hafta sonra yarın toplanacak olan Yüksek Askeri Şura (YAŞ), ilklere sahne olacak.