İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,5694
  • 4,0009
  • 144,10
  • 97.713
Reklamı Kapat

'Abbasi'ye olaylarında, tek bir mermi dahi atmadık'

Mısır'ın başkenti Kahire'de yaşanan çatışmaların ardından basın toplantısı düzenleyen iktidardaki Yüksek Askeri Konsey Üyesi General Muhammed El Asar, Abbasiye'deki olaylarda ordunun "tek bir mermi dahi atmadığı"nı söyledi.

Abbasiye olaylarının, kritik ve talihsiz bir zamanda geldiğini anlatan Yüksek Askeri Konsey Üyesi El Asar, göstericilerin isteği olan sivillere güç devrinin, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen ardından, 30 Haziran'dan önce gerçekleşeceğini ve askerin bu konuda kararlı olduğunu ifade etti.
 
Yüksek Askeri Konsey'in ülkede geçiş sürecini uzatmayı hedeflemediğinin de altını çizen Asar, "Silahlı kuvvetler Mısır halkına aittir" dedi. Seçimlerin şeffaf bir ortamda geçeceğini söyleyen El Asar, "Eğer seçimlere hile katılacak olsa meclis seçimlerinde şeffaf sonuç olmazdı" dedi.

"Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hile yapılacağı" yönündeki söylentilerin iftira olduğunu savunan El Asar, cumhurbaşkanı adaylarına eşit mesafede olduklarını kaydederek, 23-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerine yerel ve uluslararası gözlemcilerin davet edildiğini hatırlattı.
 
Sadece Mısır halkının gelecek cumhurbaşkanın ismini belirleyeceğini anlatan Yüksek Askeri Konsey Üyesi General Muhammed El Asar, barışçıl her türlü gösteriye bir itirazlarının olmayacağını dile getirerek, ülkede huzur ve asayişi bozanlara karşı müsamaha göstermeyeceklerini vurguladı.

Asar, silah taşıyanların ve ülkede huzuru bozanların kendilerinden korkması gerektiğini söyleyerek, huzurun bozulmasına müsaade edilmeyeceğini dile getirdi.

Abbasiye gösterilerinden dolayı Kahire Borsası'nın, bir günde 4 milyon Cüneyh (1.2 Milyon Türk Lirası) kaybettiğini ileri süren General Muhammed El Asar, çatışmaların, ülke ekonomisini tehdit ettiğini anlatarak, vatandaşlardan kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

Asar, Mısır ile ilgili dış politika konularına da değinerek, Suudi Arabistan ile Mısır'ın tarihi dostluğu bulunduğunu bildirdi. AA

İçerde dizisiyle adından söz ettiren Bensu Soral 3 Adam programına katıldı. Güzel oyuncu yoğun ısrar

Bensu Soral'dan rap performansı

Aç karnına su içmenin faydaları saymakla bitmiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a NATO zirvesi nedeniyle gittiği Belçika'da yoğun ilgi

Üniversitede ‘şenlik’ var

En Çok Okunanlar