İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.8101
  • 4.6578
  • 163.26
  • 115.147
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Soyadını reddeden aktör

Bazı sahneleri Türkiye'de çekilen 'Hayalet Sürücü 2: İntikam Ateşi'nin başrol oyuncusu Nicholas Cage, mesleğini delilikle eşdeğer tutuyor. Başarılı bir aktörün suça yatkın olması gerektiğini söyleyen Nicholas Cage, oyuncu olmaya karar verdiği zaman Coppola soyadından vazgeçmiş.

Elif Aktuğ
elif.aktug@aksam.com.tr

Francis Ford Coppola'nın yeğeni olan ve kariyer planını çizerken 'Coppola' soyadından faydalanmamaya karar verip, başka bir isimle oyunculuğa başlayan Nicholas Cage takdir edilmez de ne yapılır? 1964 doğumlu Cage, 1980'lerle beraber sinemaya başlar, 1983 yapımı 'Rumble Fish' ve 84 yapımı 'The Cotton Club' ilk önemli filmleridir. Uma Thurman'la yaşadığı aşk dillere destan olur aynı yıllarda ve üç defa evlenir. İlk karısı Patricia Arquette, ikinci karısı Lisa Marie Presley'dir. Aşkı en sonunda 'sıradan' bir kadında, bir sushi restoranında garson olarak çalışan 20 yaşındaki Alice Kim'de bulur Nicholas Cage. En büyük başarısı, aynı zamanda başrolü paylaştığı Cher'e de Oscar kazandıran 'Moonstruck-Ay Çarpması' olur. Zor filmleri, zor karakterleri oynamayı seven Nicholas Cage'in ses rengi kimselere benzemez, en belirgin özelliğidir. Yarı Alman yarı İtalyan olan Cage, Johnny Depp'i de piyasaya kazandıran kişi olarak tekrar tekrar takdir edilmelidir. Çizgi roman hayranı olan ve büyük bir koleksiyona sahip olan Nicholas Cage, Coppola'yı reddederek aldığı soyadını da işte bu çizgi romanlardan birine borçludur zira ilk zenci kahraman olan Luke Cage en sevdiğidir (Cage'in oğluna Kal-El adını koyduğunu hatırlatalım, Superman'den esinlenerek). Vertigo illetinden kurtulamadığı için aksiyon filmlerinden uzak durması gerekirken, hastalığının üzerine giderek bir bakıma kendisiyle de savaşmaktadır, filmleri kotarmaya çalışırken. UCLA tiyatro, sinema ve televizyon mezunu olan Cage, sinema tarihinde iki karakteri birden canlandırarak Oscar'a aday olan üç oyuncudan (diğerleri bu yarışta Oscar ipini göğüsleyen Lee Marvin ve Peter Sellers) biridir. Derneklere ve sosyal yardım kuruluşlarına yardım eden, çocuk hakları için savaşan Cage'in başı birkaç kez polisle derde girer, hatta karısını dövdüğü iddia edilir ve tutuklanır. Özel hayatındaki iniş çıkışlar filmlerini de hayranlarını da etkilemez ancak zaman zaman yanlış filmler seçtiği itiraf da eder. Mickey Rourke'u yeniden sektöre kazandıran 'The Wrestler'daki başrolü reddeden Cage, acaba pişman olmuş mudur bilinmez ama Charlie Kaufman'ın yönettği eşsiz film 'Adaptation', Shirley Mac Laine'le başrolü paylaştığı 'Guarding Tess', Sean Connery ile paslaştığı 'The Rock', John Travolta ile mucizeler yarattıkları 'Face Off', Meg Ryan'a uzaktan büyük bir aşkla baktığı sahnelerle unutulmaz 'City of Angels', aksiyon filmleri içinde çok özel bir yeri olan '8 MM' ve filmde bir de şarkı seslendirdiği 'Kaptan Corelli'nin Mandolini' ile silahlanmaya ciddi bir eleştiri yapan 'Lord of War' gibi filmlerde oynayarak sinemaseveri ziyadesiyle mesut etmiştir.

Cage'in bilinmeyenleri
- Şizofren olmakla metot oyucusu olmak arasında çok ince bir çizgi vardır, diyor.
- Sofia Coppola ile kuzenler.
- Özgür olmak için soyadını kullanmamış.
- 'Aktör olmak için kuralları yıkmaya hazır olmalısınız, belki de suça yatkın olmalısınız' diyor.
- Pablo Picasso'nun, 'sanatın doğruyu söyleyen bir yalan olduğu' sözünü çok seviyor. Ama sadece doğruyu söylemek istiyorsanız ne olacak, diye devam ediyor cümle.
- Johnny Depp ile ilk tanıştıklarında, Depp Florida'da gitar çalıyormuş. Ona gerçekten de iyi bir oyuncu olabileceğini söylemiş ve bir ajansa yollamış.
- Face-Off'un bir başyapıt olduğuna inanıyor.
- Kariyer yapmayı küçümsemiyor ama bir kısa hikaye yazarak ve kendi filmin çekerek başarılı olmayı da kabul ediyor.
- Ekonomi yüzünden insanların işlerini kaybettiğini söylüyor, film yaparak ailelere mesaj vermeyi sevdiğini de ekliyor.

"syadnirddnccc.jpg"Hayaletlerin ortasında bir Latin güzel

Latin ateşini sinemada ilk yakanlardan biri Eva Mendes'tir ve kuşkusuz sinemaya güzellik getirmiştir. Küba kökenli oyuncu, aksiyon filmleri kadar romantik komedileri de sever. Mendes, bu kez 'Hayalet Sürücü'de macera peşinde.

Sinemayla beraber modelliğe de başlayan Eva Mendes asıl büyük ününü kozmetik reklamlarıyla kazanır. En elit oyuncularla çalışan Revlon firması Julianna Moore, Halle Berry, Cindy Crawford gibi isimlerle çalıştığı için Mendes büyük başarı elde eder, elbette büyük paraların yanı sıra. Denzel Washington'un iki defa kız arkadaşını oynadığı 2001 yapımı 'Training Day' ile 2003 yapımı 'Out of Day'in ardından Will Smith ile oynadıkları 2005 yılı yapımı 'Hitch' ile dünya çapında tanınan bir yıldız olmuştur. Steven Soderberg, Spike Jonze, Pedro Almodovar gibi büyük yönetmenlerle çalışarak da kariyerinde hızla ilerler. Sol yanağındaki gamzesiyle, kıvrımlı hatları ve ten rengiyle erkekler kadar kadınların da ilgisini çeker ancak Eva çocuklarla daha çok ilgilidir. Bir yandan erkek dergilerine seksi pozlar veren bir yandan kadınlara güzellik ve sağlık sırları veren yıldız, çocuklar için de eğitici bir kitap yazar; 'Crazy Legs Beshee'... 'Ünlü'lerin dünyasının çoğu zaman çok çirkinleşebildiğini söyleyen Eva Mendes, Hollywood'da kim kiminle beraber bir türlü anlayamadığını da ekliyor. Eva'ya göre şöhret değil, kalıcılık önemli ve görünen o ki, Eva sinemaya güzellik kattıkça sinema da ona karşılık vermeye devam edecek. Eh kazanan da seyirci olacak...

Eva Mendes'in bilinmeyenleri
- Balık burcu ve 1.68 boyunda...
- Miami'de doğdu, Los Angeles'ta büyüdü.
- 1980 yapımı 'The Shining' en sevdiği film.
- 1990-2000 arasında birçok aylık dergi tarafından yılın en seksi kadını seçildi.
- Kadın olmayı çok eğlenceli buluyor.
- Prömiyerlere katılmayı sevmiyor.
- Anadili İspanyolca, İngilizce ikinci dili.
- Çocukken rahibe olmak istemiş ancak kardeşi rahibelerin para kazanmadıklarını söyleyince fikri değişmiş.

Afrin harekatı başladı

Afrin harekatı başladı

Bilim dünyasını şaşırtan limon ve sarımsak mucizesi!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Afrin hareketı başladı. Savaş uçakları sınırdaki hedefleri bombalamaya başladı

En Çok Okunanlar