• $ 6,1291
  • € 6,8545
  • 252.83
  • 84.596
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Neden çocuğunuzun da kendine özel kuaförü olmasın?

Çocukların çoğu saçlarını kestirmekten hoşlanmaz. Huysuzlanan çocuğu yatıştırmanın stresi kesim boyunca sizi kan ter içinde bırakmaya yeter. Sadece çocuklar için hizmet veren çocuk kuaförlerindeyse durum farklı. Çocuk kuaförleriyle konuştuk ve çocukların bu durumdan memnun olup olmadığını sorduk.

Pınar Hiçdurmaz
pinarhicdurmaz@aksam.com.tr

Çcukları bir doktora bir de kuaföre gitmeye ikna etmek çok zordur. Çocuğunuz erkekse saçını kestirecek kadar sabrı yoktur, kız çocuklarınınsa uzun saça olan hayranlığı saç kesimi seremonisini korku dolu saatlere çevirmeye yeter. Ayrıca bir başka sıkıntı da saç kesimi için kız çocuğunu annesi, erkek çocuğunu da babası götürmesi gerekir. Bu durum da arada ufak münakaşalara neden olabilir. Eğer sıradan bir kuaföre değil de çocuklar için hazırlanan bir kuaföre giderseniz işiniz biraz kolaylaşabilir. Çünkü bu mekanlar çocukların çok sevdiği çizgi film karakterleriyle donatılmış. Ayrıca sıra beklerken ve saç kesimi yaparken de çizgi film seyretmek ve bilgisayar oyunu oynamak da mümkün. Bu taraz salonlar yurtdışında çok yaygın. Hatta büyüklerde olduğu gibi çocuklar için de her yıl yeni saç trendleri açıklanıyor. Hepsinde çocuklarla ilgilenecek çocuk eğitimi almış ablaları bile var. Türkiye'de çok fazla seçenek henüz bulunmuyor ama sayıları her geçen gün de artıyor. İşte yıllardır hizmet vereninden sektöre yeni girenine çocuk kuaförleri...

Alım Çocuk Kuaförü
Sektörün en eskisi Alım Çocuk Kuaförü. Fikir, 19 yıl önce salonun sahibi Türe Özçelik'in kızının saçını kestirmek istediğinde güvenilir ve hijyenik bir kuaför bulamamasıyla ortaya çıkmış. Özçelik, o dönemin yetişkin kuaförlerinin hijyeninden emin olamadığı için bebeğinin saçlarını özel bir mekanda kesilmesini arzu etmiş ama bulamadığı için kendisi açmaya karar vermiş. Çok fazla düşünmeden açtığı ve 'Bebeğim büyüyünce kapatırım' dediği kuaför salonu, tam 19 yıldır hizmet vermeye devam ediyor. Türe Özçelik kendi çocuğunu düşünerek açtığı salonun her ayrıntısını da büyük bir titizlikle tasarlamış.
Oyuncakların çocuğun el ve zihin becerilerini geliştirecek tarzda olmasına, duvarlara çiçekler böcekler yerine, çocukların resme ilgisini artırmak amacıyla orijinal yağlı boya tablolar asmaya dikkat etmiş. Ayrıca salonda çocuklarla ilgilenen, onlara oyun odasında oyunlar öğreten bir abla da var. Özçelik mesleğin inceliklerini şöyle anlatıyor, 'Bu işin en zor yanı çocukları çok seven, sabırlı ve ilgili elemanlar bulmak. Çocuk saçı kesmek yetişkin saçı kesmekten çok daha tehlikeli, zor ve zahmetlidir. Biz kendi elemanlarımızı kendimiz yetiştirdik. Şu anda 17 yıldır hiç değişmeyen kemik bir kadromuz var. Hijyen, çocuk kuaförünün olmazsa olmazıdır. Çocuk kuaförü en çok bu nedenle var olmalı zaten. Çoğunlukla yetişkinlerde olan saç ve cilt hastalıkları ortak kullanımda olan havlu, tarak ve makasla çocuğa taşınabilir. Bu yüzden bağışıklık sisitemi zaten çok hassas olan çocuklarımızı sadece kendi yaşıtlarına hizmet veren bir yere götürmek çok doğru bir karar olacaktır.'

Masal Çocuk Kuaförü
Masal Çocuk Kuaförü yaklaşık bir yıldır hizmet veriyor. Daha önce yetişkinler için salonları bulunan Berkan Başo'ya bu talep müşterilerinden gelmiş. Onlar da kolları sıvayıp çocuklara özel bir salon hazırlamışlar. Masal Çocuk Kuaförü'nde, saç kesimi, fönle şekillendirme, maşa, topuz yani büyükler için uyguladıkları hemen hemen her hizmet mevcut. Salonda, çocuklar için özel tasarlanmış arabalı koltuklar, aynaların içinde LCD monitörlerde çizgi film yayını, oyun odası bulunuyor. Bunlara rağmen huysuzluk yapmakta ısrar eden çocuklar için de çözüm olarak, anne ve babalar için de bir kesim koltuğu koymuşlar.

Magic Park Bebek - Çocuk Kuaförü
Şu anda Forum İstanbul ve Üsküdar  e-bebek mağazalarının içinde yer alan kuaför salonları da çocukların hayal dünyasını harekete geçirecek şekilde dizayn edilmiş. 0-10 yaş çocuklara özel saç kesimi, bebek ve çocuk kuaförlüğü konusunda deneyimli çocuk ruhundan anlayan sabırlı kişiler tarafından yapılıyor. Fonda yaş grubuna özel müzikler, çizgi film izlenebilen figürlü televizyonlar, bol bol oyuncak, çocuk dergileri, bulmaca ve hikaye kitapları var. Saç kesimi konusunda 4 yaştan itibaren model tercihleri için çocukların da fikri alınıyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Ramazanda hangi besinleri tüketirsek tok kalma süremizi uzatabiliriz? Orucu daha tahammüllü tutmak i

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Ertuğrul Gazi gerçekte nasıl öldü? Ertuğrul Gazi Kimdir?

558 yıllık Tarihi Kapalıçarşı'nın çatısı ve alt yapısı tamamlandı