İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.7733
  • 4.6224
  • 161.34
  • 116.856
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

10 maddede 'siyah çay'ın faydaları

'Siyah çay'ın faydalarını 10 maddede sıraladık

1- Harvard’da yapılan bir araştırmaya göre siyah çayın, kalp krizi riskini yüzde 44 oranında azalttığı söyleniyor. Kötü kolesterol dediğimiz LDL kolesterol seviyesini ise yüzde 11 oranında düşürebilir. 

2- Yapılan çalışmalar siyah çay tüketimiyle alınan polifenol ve kateşinlerin bazı kanser türlerinin oluşumuna karşı koruyucu etki yarattığını göstermiştir. Örneğin düzenli olarak günde 2-3 fincan siyah çay içen kadınlarda meme ve over (yumurtalık) kanseri oluşumunun azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca akciğer kanseri gelişimini de azaltabilir. 

3- Siyah çayda bulunan fitokimyasallarıyla düzenli tüketim sağlandığında güçlü kemikleri destekler, kemik yoğunluğuna katkıda bulunur, osteoporoz ve artrit riskini azaltır. 

4- Özellikle Akdeniz Bölgesi'nde yaşayan yaşlı bireyler ile yapılmış çalışmalar da düzenli olarak günde 1- 2 fincan siyah çay tüketimi yapıldığında, Tip 2 diyabet oluşumunun yüzde 70 oranında düşürülebildiği ihtimali üzerinde durulmuştur.

5- Yapılan çalışmalar siyah çayın plak oluşumunu azalttığı ve çürük oluşumuna neden olan bakteri gelişimini kısıtladığı üzerinde duruyor. Siyah çayda bulunan polifenoller, ağız boşluğunda bulunan bakterilerin diş plak oluşumunu ve yapışkanlık tadına neden olan enzimlerin  gelişimini engelliyor. 

6- Özellikle karın çevresi yağlanmasını azaltırken, yağ yakımını ve ağırlık kaybını destekleyici etki gösterir.

7- Polifenol içeriği yüksek olan siyah çay, DNA hasarını engellemeyle ilişkilidir. Tütün ve diğer toksin maddelerden kaynaklı olarak oluşan bu DNA hasarı için özellikle meyve ve sebzelerle desteklenmiş bir diyette siyah çayın yeri mutlaka olmalıdır. Açık ve limon ilave edilerek içilen çay ile antioksidan alım kapasitenizi artırmanız kolaylaşır. 

8- Siyah çayda bulunan L- theanine rahatlama ve uzun süreli daha iyi konsantrasyon sağladığı çalışmaların ortak  sonuçlarıdır. Gün içinde ortalama 2-3 fincan siyah çay tüketildiğinde stres hormonu olan  kortizol seviyesinin düştüğü  gözlemlenmiştir.

9- İçeriğindeki alkylamine antijenleriyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu da sizin  bağışıklık sisteminiz için  koruyucu kalkan olur.

10- İçinde bulunan tanenler mide ve bağırsak hastalıkları üzerinde iyileştirici etki sağlar ve sindirim  sistemi aktivitesinin  azalmasına yardımcı olur.

Kia yeni Forte modelini, dünyanın en hızlı araçlarından olan Lamborghini Aventador modeli ile karşıl

Kia Forte´yi Lamborghini Aventador ile yarıştırdılar

Bilim dünyasını şaşırtan limon ve sarımsak mucizesi!

Ertuğrul Bey ve Alpleri sonunda amacına ulaşıyor

Türkiye, Afrin operasyonu öncesi Rusya'yı uyardı: Hepsini kapatın!

En Çok Okunanlar