Kütahya'ya Gitmeyen Pişman! 'İkinci Efes' Aizanoi Antik Kenti Şaşırtıyor

Eklenme Tarihi: 17.06.2019 16:53 - Güncelleme Tarihi: 18.06.2019 08:58
YAŞAM

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Dünya Miras Geçici Listesi'ne 2012 yılında dâhil edilen, Anadolu'daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı'na ev sahipliği yapan ve ‘İkinci Efes’ olarak adlandırılan Aizanoi Antik Kenti, yaz ve kış güzelliğiyle dikkati çekiyor. Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan, il merkezine 50 kilometre uzaklıktaki antik kent, her yıl 60 bin yerli ve yabancı turist ağırlıyor.

Efes, Bergama, Side gibi antik kentler ile çağdaş olan Aizanoi Antik Kenti, ‘İkinci Efes’ olarak da adlandırılıyor. Kış aylarında beyaza bürünen yaz aylarında da yeşile bürünen antik kentteki Zeus Tapınağı, 15 bin kişi kapasiteli amfi tiyatro ile tiyatroya bitişik nizamda yapılmış 13 bin 500 kişilik stadyum ziyaretçilerini hayran bırakıyor.

Anadolu'daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, 15 bin kişi kapasiteli amfiteatr, tiyatroya bitişik nizamda yapılmış 13 bin 500 kişilik stadyum, iki hamam, mozaikli hamam, dünyanın ilk ticaret borsa yapısı, sütunlu cadde, Koca Çay üzerinde ikisi ayakta kalmış beş antik köprü, iki agora, Meter Steunene kutsal alanı, nekropoller, antik bir bent baraj, su yolları, kapı yapıları bulunuyor. Roma döneminde antik kentte 80-100 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

KATEGORİNİN DİĞER VİDEOLARI
Önerilen Videolar